2018 Dönemi Uzman Erbaş Alımları Başladı

2018 yılı içerisinde yapılacak olan uzman erbaş alımları başladı. Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda bu sene içerisinde yaklaşık olarak 25 bin ila 30 bin arasında bir sayıda olmak kaydı ile genç nüfusun bir kısmının uzman erbaş olarak askerlik mesleğine alımı müjdesi halka duyurulmuştu. Bu durum ilk olarak ülkemizde oldukça yoğun bir şekilde bulunan genç nüfusu sevindirmektedir. Genç nüfusun özellikle işsizlik gibi oldukça problemli bir durumda olması genç nüfusun sevinmesinin en büyük sebeplerinin başında gelmektedir. Genç nüfus bu yeni iş imkanını oldukça iyi bir şekilde karşılamakta ve sayısı 100 binleri aşan bireyler bu müjdeli haberi beklemekte idi. Haberin gelmesi ile birlikte adaylar için gerekli işlemlerin tamamlanması süreci başlamış bulunmakta. Hazırlık süreci kapsamında adayların gerekli şartları sağlayıp sağlamadıklarını kontrol etmeleri oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Bu şartlar arasında yapılacak olan uzman erbaş mesleğinin gerektirdiği ağır fiziksel koşullar göz önünde bulundurularak hazırlanmış birtakım fiziksel testler bulunmaktadır. Bu fiziksel testlerin yanı sıra bireylerin sahip olmaları gereken birçok fiziki özellikte belirtilmiştir. Tüm bu testler ve şartlar hem bireyin kendi sağlığını hem de ordunun geri kalanının güvenliği düşünülerek oluşturulmuş koşul ve şartlardır.

Bireyler tarafından uzman erbaş olmak için sağlanması gereken şartlar arasında yalnızca fiziki şartlar aranmamaktadır. Bireylerin birtakım adli şartları da yerine getirmeleri uzman erbaş olmak isteyen adaylar için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Hemen hemen herkesin temiz bir sicile sahip olmaları adli şartların başında gelmektedir. Hiçbir adayın 30 günden uzun bir süre tutuklu kalmaması gerekmektedir. Aynı şekilde hiçbir adayın askeriyeyi herhangi bir şekilde küçük düşürücü söylemde ya da harekette bulunmamış olması uzman erbaş alımları açısından sağlanması gereken şartlar arasında yer almaktadır. Bu şartları eksiksiz bir şekilde sağladığını düşünen bireylerin aday olarak uzman erbaşlık mesleğine başvurmaları uygun olacak ve başvuruları değerlendirmeye alınacaktır. Aksi durumlara sahip olan adayların başvuru durumları dikkate alınmayacak ve başvuruları geri çevrilecektir.

Uzman Erbaş Alımları Başladı Adayların Yapması Gerekenler

Uzman erbaş alımları başladı. Bu müjdeli haber birçok genç tarafından uzun zamandan beri beklenmekte idi.
Ülkemizde yoğun bir şekilde bulunan genç nüfusun azımsanmayacak bir kısmı bu müjdeli haberi beklemekte idi. İç işleri bakanlığınca yapılan açıklama ile alımların gerçekleştirileceği kesinleştirilmiş idi. Türk silahlı kuvvetleri tarafından yapılan açıklama ise alımların başladığı duyurulmuş oldu. Bu açıklama sayesinde bireyler uzman erbaş olarak askeriyede göreve başlayabilmek için adaylıklarını ortaya koyabilmeye hak kazanmış oldular. Aday olmak isteyen kişilerin aday olma şartlarını başarılı bir şekilde yerine getirmeleri kritik bir önem taşımaktadır. Aksi durumlara sahip olan adayların başvuruları dikkate alınmayacağı için başvuru yapmamaları tavsiye edilmektedir. Ancak tüm şartlara sahip olan ve bu şartları eksiksiz şekilde yerine getirebilen adayların başvuruları değerlendirilerek bir sonraki aşamalara geçmeye hak kazanacaklardır. Bu aşamalarda ise bireyler birtakım fiziki ve sözlü testlere tabi tutulacaktır. Bu testler neticesinde bireylerin yeterli olup olmadığına karar verilecek ve göreve başlayabilmeleri sağlanacaktır. Bu testlere geçebilmek için yine internet aracılığı ile erişebileceğiniz testler hakkına bilgi edinmeniz ve bu testlere kendinizi fiziki anlamda hazırlamanız tavsiye edilmektedir. Özellikle fiziki şartlar uzman erbaş olabilmek için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Fiziki anlamda büyük bir güç ve özveri gerektiren bu mesleği yapabilmek için fiziksel anlamda iyi bir durumda olmanız oldukça önemlidir. Türk silahlı kuvvetlerince belirlenen boy, kilogram çizelgesinde yer almanız da başvurularınızın değerlendirilmesindeki kriterler arasında yer almaktadır. Adayların belirlenen kilo ve boy aralıklarında bulunmaları gerekmektedir. Eğer belirlenen aralıklardan fazla ya da az iseniz başvuruya hazırlanırken bunu göz önünde bulundurmanız oldukça önemlidir.

Tüm hazırlıkları başarılı bir şekilde yapmanız ve önceden hazırlanmış şartların tamamını eksiksiz bir şekilde yerine getiriyor oluşunuz durumunda uzman erbaşlık sınavlarından başarılı bir şekilde geçebilir ve mesleğe en kısa zaman içerisinde başlayabilirsiniz. Böylelikle siz de ülkesini korumak için görev alan askerler arasına girebilir, bu yüce görevi arkadaşlarınız ile paylaşmaya başlayabilirsiniz.

Uzman Erbaş Alımları Ve Sonrasındaki Çalışma Süreci

Yapılan müjdeli açıklama ile birlikte uzman erbaş alımları başladı. Birçok birey tarafından takip edilen bu önemli açıklama neticesinde ilgili ilgisiz herkes uzman erbaş mesleği hakkında detaylı araştırmalar gerçekleştirmeye başlamış bulunmakta ve gerekli adaylık işlemleri hakkında bilgi almaya çalışmaktadır. Uzman erbaş olabilmek için gerekli adaylık işlemleri için belirlenmiş şartların mutlaka sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar arasında Türkiye vatandaşı olma, 20 ila 27 yaş arasında olma, erkek olma, 164 cm den daha uzun bir boya sahip olma bulunmaktadır. Ayrıca göğüs kafesinde ya da omurgada herhangi bir şekil bozukluğuna sahip olmama, vücudun sürekli olarak açık kalan kol, el, bacak, boyun gibi bölgelerinde hiçbir şekilde jilet kesik izi ya da sigara yanığı gibi izlerin bulunmaması gibi şartlar yer almaktadır. Aynı şekilde gerekli sağlık raporlarının da bireyler tarafından temin edilmesi aranılan başlıca şartlar arasında bulunur.
Tüm şartlar adaylar tarafından sağlandığı takdirde diğer aşamalara geçilmekte ve birey birtakım testlere daha tabi tutulmaktadır. Başarılı bir şekilde tüm testler geçildikten sonra adaylar uzman erbaş olarak göreve başlamaya hak kazanabilmektedir. Uzman erbaş olarak çalışmak için bireyler 2 ila 5 sene arasında bir sözleşme yaparlar. Bu sözleşmeler genellikle 7 defaya mahsus olacak şekilde maksimum 35 yıl olarak uzatılabilir. BU süre sonunda ise bireylerin emeklilik hakkı ortaya çıkmaktadır. Bireyler emekli olarak tazminat ve emekli maaşı almaya başlayabilmeye hak kazanır.

YAZILAR

Uzman Çavuş Temini Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplar

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine katılmak isten binlerce Uzman Çavuş adayları akıllarında ki soruları gidermek için …

1 Yorum

  1. KKK na şuna uzman çavuş alımı var mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir