2018 Jandarma Uzman Çavuş Alımları Başladı Mı?

2017 yılında gerçekleşen alımların tarihine bakılarak 2018 yılının Mart veya Nisan ayların gerçekleşmesi beklenen jandarma 2018 uzman çavuş alımları başladı haberleri henüz ortaya çıkmadı. Jandarma resmi internet sitesi üzerinden de bu konuyla ilgili bir duyurunun henüz yapılmamış olması alımların yapılıp yapılmayacağını da belirsiz kılıyor. Özellikle subay ve astsubay alımlarının yapıldığı dikkate alınırsa Jandarma uzman çavuş alımları için adayların daha ne kadar bekleyeceği de bilinmeyenler arasında. Yine de bu sene içerisinde beklenen alımların astsubay alımlarının bitişini takip eden Haziran aylarından subay ve astsubay alımlarının kesin kayıt tarihi olan Eylül aylarına kadar gerçekleşebileceği ihtimalini ortaya koyuyor.

Başvurular Nasıl Yapılacak?

Henüz jandarma 2018 uzman çavuş alımları başladı yönünde bir duyuru yapılmamış olsa da olası bir alım döneminin başlaması ile birlikte önceki dönemlerde yapılan alımlarda gerçekleşen başvuru ve sınav süreci aynı şekilde takip edilecek. Buna göre adayları bekleyen süreç de ortaya konabiliyor. Adayların öncelikle Jandarma resmi internet sitesine ulaşarak Personel/Öğrenci Alımı sayfalarına ulaşarak başvuru işlemlerini yapıyor olması gerekiyor. Bu noktada kabul edilip onaylanmış olan başvurular ön başvuru şeklinde değerlendiriliyor. Sadece internet ortamından başvurular kabul edildiği için adayların başvuruyu tamamlamalarının ardından elde ettikleri belgeyi de kaydetmeleri isteniyor. Bu aşamada yanlış ya da farklı bilgi veren adaylar doğrudan eleniyor.

Adaylar Hangi Sınavlardan Geçiyor?

Eleme aşamalarını geride bırakan adayların jandarma 2018 uzman çavuş alımları başladı haberlerinin yayılmasından sonra izleyeceği sınavlar da her zamanki sırasıyla gerçekleşecek. Ön başvurusu kabul edilmiş adayların sırasıyla yazılı sınava, ön sağlık muayenesine, bedeni yetenek sınavına, mülakata ve sağlık raporu ile güvenlik soruşturması işlemleri aşamasına geçmesi söz konusu olacak. Türkçe, Tarih, Coğrafya, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yurttaşlık Bilgisi konularını içeren sözel ve Matematik ile Genel Yetenek konularını içeren sayısal testlerde her biri 10 puan olan sorundan 50 ve üzeri alan adaylar diğer aşamalara geçebilecek. Yazılı sınavın ardından ön sağlık muayeneleri gerçekleştirilecek olan adayların bu aşamada fiziki olarak bir kusuru bulunup bulunmadığı, Jandarma tarafından açıklanan tabloda verilen boy kilo oranlarına uyumlu olup olmadığı gözlemlenecek. Vücut yapısı ile ilgili uygunluk araştırması da bu noktada yapılacak.

Tüm bu aşamaları geride bırakan adaylar daha sonra bedeni yetenek sınavlarına kabul edilecek. Adayların sınava eşofman, şort ve spor ayakkabısı ile gelmesi bekleniyor. Bu sebeple adayların yazılı sınava da mülakat spor kıyafetleri ile girmesi mümkün olabilir. Fiziki testlere katılmada maruzatı bulunan (ameliyatlı olmak, kırıklı olmak vb.) adayların bunu belirtmesi halinde sınavlarının geçersiz olmamasını sağlaması da mümkün olacak. Adayların jandarma 2018 uzman çavuş alımları başladı haberini aldığında en fazla meraklandığı mülakat sınavlarında ise adayın geçmişine, kişiliğine, psikolojik yapısına, kendini ifade etme yeteneğine, askerlik mesleğine olan ön yeterliliğine yönelik sorular sorularak elemesi gerçekleştirilecek. Tüm bu aşamalarda başarılı olan adayların tüm süreçte topladığı puanlara bakılarak bir sıralaması yapılacak. Atamalar sırasında puanı en yüksek adaydan en düşük adaya göre idarenin ihtiyaçları öncelikli olmak şartıyla adayların tercihlerine göre kontenjanlara uygun şekilde atamalar yapılacak. Adayların sınava gelirken nüfus cüzdanlarının aslını, ön başvuru belgelerini, nitelik belgelerini, nüfus cüzdanı fotokopilerini, denklik belgelerini veya lise diplomalarını, askerliğini bitirenler için terhis belgelerini, 12 adet biometrik fotoğrafını, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formlarını gerekiyor. Ancak tüm bu sürecin başlaması için jandarma 2018 uzman çavuş alımları başladı duyurusunun yapılması beklenecek.

YAZILAR

Uzman Çavuş Temini Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplar

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine katılmak isten binlerce Uzman Çavuş adayları akıllarında ki soruları gidermek için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir