2018 Jandarma Uzman Çavuş Başvuruları

Uzman Çavuşluk Mesleği Hakkında

Askerlik ülkemizde oldukça popüler meslekler arasında yer almaktadır. Ülkemiz genç nüfus bakımından zengin ülkelerin başında gelmektedir. Bu istatistik açısından gerek birçok Avrupa ülkesi gerek ise birçok orta doğu ülkesinin önünde bulunan ülkemizde genç nüfusun fazla olması birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. Bu avantajların başında istenilen iş gücünün oldukça kolay bir şekilde elde edilebilmesi gelmektedir. Bu iş gücü tahmin edilebileceği gibi askeriye alanına da yansımaktadır. Askeriye alanında da ülkemizde genç nüfus sayesinde eksik er kalmamakta ve başarılı bir şekilde yerleşimler gerçekleştirilmektedir.

Askerler genel olarak ülke sınırları içerisinde kimi zaman ise ülke sınırlarının dışında ülkenin birlik ve beraberliğini tehdit eden her türlü tehlikeye karşı ülkeyi korumak ile yükümlü olan bireyler olarak karşımıza çıkmaktadır. Kimi özel durumlarda köylerde birtakım başka görevleri de bulunabilen askerler de bulunmaktadır. Genel manası ile askerlerin görevi ve meslek tanımı içerisinde ülke sınırlarının, ülkenin birlik ve beraberliğinin korunması yer almaktadır. Bu sebep ile askerlik görevi oldukça kutsal ve zor bir görevdir.

Asker olmak isteyen bireyler birtakım şartlardan geçmeli ve bu şekilde ancak bu göreve layık olduklarını ve bu görevin altından kalkabileceklerini kanıtlamalıdır. Ancak bireyin tüm bu şartlardan ve yapılan mülakat sınavları dahil olmak üzere diğer sınavlardan geçebilmesi için hükümet tarafından asker alımının gerçekleştirileceğinin açıklanması gerekmektedir. Ülkemizde iç işleri bakanlığınca ele alınan bu asker ataması konusu bulunmuş olduğumuz 2018 yılı içerisinde gerekli mecralar tarafından yapılan açıklama doğrultusunda uzman çavuş alımı olacağı yönünde bir açıklamaya sahne olmuştur. Bu açıklama doğrultusunda bu sene ve devam eden senelerde dahil olmak üzere her yıl 25 ila 30 bin civarında bir uzman çavuş askeriyeye alınacak ve bu bireyler askeriyede görev yapmaya başlayacaktır. Böylelikle hem ülkenin genç nüfusunda bulunan işsizlik problemi başarılı bir şekilde çözülmüş olabilecek hem de ülkenin ihtiyaç duyduğu asker sayısı eksiksiz bir şekilde sağlanabilme imkanına kavuşmuş olacaktır. Oldukça avantajlı meslekler arasında bulunan uzman çavuşluk mesleğine başvurmak için ise gereken tek şart erkek olmak olarak karşımıza çıkmaktadır.

Uzman çavuşluk mesleği kapsamında alımlar ile birlikte askeriyeye girmeye hak kazanan bireyler yaklaşık olarak 2
ila 5 yıllık sözleşmeler imzalamaktadır. Bu sebep ile bireylerin bu mesleğe girerken iyi bir şekilde düşünmeleri ve gelecek planlarını kesinlikle bu mesleğe göre yapmaları gerekmektedir. Oluşturulan bu sözleşmeler maksimum 7 defa yani toplamda 35 yıl olacak şekilde uzatılabilmektedir. Bu süre sonunda ise askerlerin emekli olabilme hakkı doğmakta ve bireyler askeriyeden tazminatlarını alarak ayrılabilme hakkına sahip olmaktadır. Ancak bireyler yaşlarını ve sözleşmelerini doldurmaları durumunda istedikleri şartlarda askeriye de görevlerini yapmaya devam edebilme hakkını da ellerinde bulundurmaktadır. Bu gibi avantajları bulunan uzman çavuşluk mesleği için siz de başvurabilir ve hayatınıza farklı bir şekilde yön verebilirsiniz.

Uzman Çavuş Alımı Günlerini Kaçırmayın

Uzman çavuş alımı ülkemizde belirli günlerde belirli sınavlar ve başvuruların değerlendirilmesi neticesinde gerçekleştirilen bir iş olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebep ile bireylerin uzman çavuş olarak göreve başlayabilmeleri için ilk olarak bir başvuru gerçekleştirmeleri daha sonra eğer başvuruları kabul edilir ise birtakım sınavlardan geçmeleri gerekmektedir. Başvuran adaylar bu sınavları da başarılı bir şekilde geçebilir ise ancak o zaman uzman çavuş olarak göreve başlayabilme hakkına tam manası ile sahip olabilecektir. Aksi takdirde bireyler bu mesleğe başlayamayacaktır.
Uzman çavuş mesleği başvuruları ve alımları ile ilgi yapılan açıklamaları takip etmek durumunda olan adaylar, internet üzerinden gerekli tüm bilgilere ulaşabilme imkanına sahiptir. Sürekli olarak iç işleri bakanlığı tarafından yapılan açıklamaların takip edilmesi gibi işlemler neticesinde bireyler uzman çavuşluk mesleği hakkında yapılan atama ve alım açıklamaları hakkında istedikleri her türlü bilgiye erişebilecektir. Bu başvuru günlerinde ise bireylerin başvurularını ilgili kurumlara iletmeleri gerekmektedir. Daha sonra bireyler birtakım fiziki mülakatlara tabi tutulacak ve bu fiziki mülakatlar neticesinde adayların bu mesleğe uygun olup olmadığı ölçülecektir. Jandarma ya da uzman çavuşluk mesleği fiziki anlamda oldukça zor bir meslek olduğu için adayların birtakım fiziksel özelliklere sahip olmaları ilgili kurumlar tarafınca adaylardan istenmekte ve bu yönde birtakım çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Yine bu adayların terör güçleri gibi tehlikeli oluşumlar ile mücadele edecek olmaları gereken sınav şartlarının da ağırlaşmasına sebebiyet vermektedir. Bu sebep ile adayların gerek fiziksel gerek ise zihinsel olarak kendilerini bu başvuruları gerçekleştirmeden önce mesleklerine hazırlamaları oldukça önemli bir konuyu teşkil etmektedir.

2018 Yılı Jandarma Uzman Çavuş Alımı İle İlgili Yapılan Açıklamalar

2018 yılı içerisinde jandarma uzman çavuş alımı konusu ile ilgili birtakım açıklamalar gerçekleştirilmiştir. Bu açıklamalar dahilinde adayların başvurmaları durumunda ülkemizin de asker ihtiyacını doldurabilmek için uzman çavuş mesleğine birtakım alımların gerçekleştirileceği ortaya çıkmıştır. İç işleri bakanlığınca yapılan açıklamalarda bu sene ve devam eden yıllarda uzman çavuşluk mesleği için yaklaşık olarak 25 bin ila 30 bin arasında adayın başvurabileceği bir açıklık olduğundan bahsedilmekte ve hemen hemen her sene bu miktarlarda asker alımının gerçekleştirileceği vaat edilmiş bulunmaktadır. Bu açıklamalar birçok genci ve asker meraklısını heyecanlandırmış olmak ile birlikte oluşacak açıklar doğrultusunda bireylerin oldukça yoğun bir katılımı beklenmektedir. Erken yıpranma payının olması, maaş oranlarının iyi olması ve devlet tarafından sağlanan askeri yaşam imkanlarının da iyi olması gibi birçok olumlu avantajı uzman çavuş mesleğinin insanlar tarafından ilgi görmesini de sağlamaktadır. Siz de birtakım avantajlara ve dezavantajlara sahip olan bu mesleği iyi bir şekilde geleceğinizi planlayarak tercih edebilirsiniz.

YAZILAR

Uzman Çavuş Temini Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplar

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine katılmak isten binlerce Uzman Çavuş adayları akıllarında ki soruları gidermek için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir