2018 Yılı Güncel Sözleşmeli Er Maaşı Ne Kadar?

Uzun zaman tartışılırken sonunda başlatılmış olan profesyonel orduya geçiş aşamasında en önemli yerde bulunan sözleşmeli er ve erbaşların özlük hakları ile ilgili sürekli olarak çalışmalar yapılmaktadır. Sözleşmeli er alımı yapmaya başlamış olan Türk Silahlı Kuvvetleri aynı zamanda sözleşmeli er ve erbaşların maaşları noktasında da düzenlemelere gitmektedir. 2018 yılı için belirtilmiş olan sözleşmeli er maaş tablosunda hizmet yılı 1 olan sözleşmeli er başın alacağı en düşük maaş 2254 lira olurken en yüksek maaş 2413 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca tazminat ikramiyesi de 8512 TL’dir. 2018 yılı için belirtilmiş olan tablodaki maksimum hizmet yılı 7 olan sözleşmeli erbaşın alacağı en düşük maaş 2660 TL olurken 7 hizmet yılındaki sözleşmeli erbaşın alabileceği maksimum maaş miktarı 4441 TL olarak yer almaktadır. Ayrıca 7. yılını çalışan sözleşmeli erbaş tazminat ikramiyesi de 84181 lira olarak hesaplanmaktadır.

Sözleşmeli Erler İçin Doğu Maaşı

Sözleşmeli er alımı kanununda belirtildiği üzere maksimum 7 yıla kadar sözleşmeli erler görev yapabilmektedir. Yukarıdaki tabloya göre ortaya çıkan maaş farkının en önemli sebeplerinden birisi doğu maaşı olarak adlandırılan ekstra ödemelerdir. Çünkü kara kuvvetleri bünyesinde istihdam edilmekte olan sözleşmeli erler ve uzman çavuşlar operasyonel bölge diye nitelendirilen doğuda veya terörle mücadele kapsamındaki yerlerde görev yaptıklarında maaş oranı artış göstermektedir.

Sözleşmeli Erlerin Diğer Özlük Hakları Nelerdir?

Maaş bakımından oldukça doyurucu olan rakamlara ulaşmış bulunan sözleşmeli erbaşlar için farklı özlük hakları da bulunmaktadır. Bu sözleşmeli er özlük hakları arasında sözleşmeli er ve erbaşların giyinme, barınma, ikmal ve iaşe hakları devlet tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunu kapsamında SGK’nın sunmuş olduğu bütün sağlık hizmetlerinden de faydalanabilmektedirler. Sözleşmeli er ve erbaş her yıl 30 gün kanuni izin 15 gün de mazeret izni ile beraber maksimum 45 gün izin hakkını kullanabilmektedir. Ayrıca henüz askere gitmeden sözleşmeli er olarak minimum 3 yıl görev yapanlar, askerliğini yapmış kabul edileceklerdir. Ayrıca 7 yıl hizmet süresini tamamlayan sözleşmeli erler gerekli olan hükümleri taşıyorlarsa devlet memuru kadrolarına atanabilecekler.

YAZILAR

Kadınların Astsubay Olabilme Şartları Nelerdir?

Astsubaylık, Milli Savunma Bakanlığı tarafından, NATO ülkelerinde yetkilendirilen asker rütbesidir. Kadın astsubay alımları nasıl ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir