2019 Sözleşmeli Er Alımları Ne Zaman Yapılacaktır?

2019 sözleşmeli er alımları Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde önümüzdeki yılda gerçekleştirilecektir. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde profesyonel askerlik hizmeti vermek için özel eğitimler ve tecrübeler ile alınmış olan personeller, 2019 yılı itibariyle yaklaşık 9 bin adet olmak üzere işe alınacaktır. Personellerin yaklaşık olarak 5 bin TL maaş ile göreve başlamaları beklenmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde çalışacak olan sözleşmeli er personellerinin en az ilkokul mezunu olması koşuluyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olması da gerekiyor. Bu belirtilen koşulların özel bir şekilde mutlaka sağlanması ve personel başvurularının tam zamanında yapılması önem arz ediyor.

2019 yılında görev alacak personeller için başvuru işlemlerinin 2018 yılında en geç 31 Aralık tarihine kadar gerçekleştirilmesi gerekiyor. Türk Silahlı Kuvvetleri internet sayfası üzerinden talep edilen belgeler ve bilgilerle eksiksiz bir şekilde bu başvuruların yapılması gerekiyor. 2018 yılının son günü itibariyle tamamlanacak başvurular sonrasında personel adayları 2019 yılı içerisinde sınav aşamalarına katılacak ve başarılı olmaları koşuluyla sözleşmeli er olarak göreve başlayacaklar.

2019 Sözleşmeli Er Alımları Nasıl Yapılacaktır?

2019 sözleşmeli er alımları her sene aynı sistem ile sunulduğu gibi öncelikle başvuru, daha sonrasında sınav, eğitim ve atama sıralaması ile gerçekleştirilecektir. Başvuru işlemleri için en az ilkokul mezunu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, erkek olmaları koşuluyla başvuru gerçekleştirebilirler. 31 Aralık 2018 tarihine kadar yapılacak başvurular ile 9 bin sözleşmeli er alımı yapılması için 25 yaşını doldurmamış ve kamu haklarından yoksunluğu bulunmayan kişiler kabul edilecektir. Bu noktada yaş koşulu itibariyle 1 Ocak 1993 tarihi ve sonrasında doğmuş olan kişiler başvuru yapabilecektir.

Başvurunun yapılması için tüm işlemler online şekilde gerçekleştirilecektir. Bu kapsamda yapılması gereken işlemler www.msb.gov.tr adresinde gerçekleştirilecek ve bu adreste gereken tüm bilgiler ve belgeler eksiksiz şekilde hazırlanacaktır. Adayların başvuru sürecinde sayfa üzerinde sunmuş olduğu bilgilerin ve belgelerin tamamen doğru olması son derece önem arz etmektedir. Eğer, verilen bilgilerde bir eksiklik ya da hata bulunursa başvuru tamamen iptal edilecek ve herhangi bir mazeret kabul edilmeyecektir. Özellikle telefon numarasının mutlaka doğru olması gerektiği bilinmelidir. Çünkü ilerleyen aşamalarda Türk Silahlı Kuvvetleri tüm bilgilendirmeleri bu telefon numarası üzerinden sağlayacaktır. Yapılan başvurular sonrasında sonuçlar Milli Savunma Bakanlığı resmi internet sayfası üzerinde duyurulacak ve bu sonuçlara göre sınav ilanları yine internet üzerinden verilecektir.

2019 Sözleşmeli Er Alımları Sınav Aşamaları

2019 sözleşmeli er alımları için başvuru işlemlerini tamamlayarak sınavı aşamalarına çağrılan adayların gereken gün ve saatte mutlaka sınav yerlerinde bulunması koşulu vardır. Adaylar e-posta adresleri ve telefonları üzerinden almış oldukları bu bilgiler sayesinde ilk aşamada fiziki yeterlilik testinden geçirilecektir. Fiziki yeterlilik testinde gereken tüm koşulları yerine getirerek başarılı olan adaylar daha sonra sağlık kontrolünden geçirilirler. Sonraki aşamada adaylar mülakat aşamasında ise birçok farklı genel kültür ve vatandaşlık bilgilerinden sorular ile karşılaşacaktır. Detaylı sağlık kontrolü ile orduda çalışmaya elverişli olan kişiler sonrasında güvenlik soruşturmasına tabi tutulurlar.
Güvenlik soruşturması kapsamında adayların hukuki olarak daha önceden bir suça bulaşmamış olması, engeli bulunmaması ve adli sicilinin bulunmaması gerekir. Devlete, orduya veya topluma karşı suç işlememiş olmalıdır. Hayatında herhangi bir suç unsurunun bulunmaması kontrol edilmektedir. Güvenlik soruşturması tamamlanan adaylar Başarılı bir şekilde tüm aşamaları geçtikten sonra sözleşmeli er olarak göreve başlayabilecektir. Adaylar ilk yıl yaptıkları sözleşme itibariyle belirli bir maaş ile göreve başlayacak sonrasında görev süreleri ve sözleşme süreleri değiştikçe maaşları da artış gösterecektir.

YAZILAR

Kadınların Astsubay Olabilme Şartları Nelerdir?

Astsubaylık, Milli Savunma Bakanlığı tarafından, NATO ülkelerinde yetkilendirilen asker rütbesidir. Kadın astsubay alımları nasıl ve …

2 Yorumlar

  1. Msb perdemden msj geldi işlemleriniz olumlu sonuclanmistir dedi ne zaman çağırırlar beni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir