2019 Sözleşmeli Er Maaşı Nasıl Hesaplanacaktır?

2019 sözleşmeli er maaşı hesaplamaları yapılırken, tıpkı memur maaşlarına yapılan hesaplamalar gibi zam uygulamaları yapılacaktır. Sözleşmeli erler, meslek icabı ile ordu personeli olurken, aynı zamanda diğer memurlara göre genellikle daha yüksek maaş alabilmektedir. Örneğin, 2018 yılı itibariyle hizmet vermekte olan bir sözleşmeli er personeli, yaptığı görev kademesine ve bulunduğu bölgeye göre farklı maaşlar alabilir.
Günümüzde Batı görevinde bulunan ve mesleğe yeni başlamış bir sözleşmeli er, yaklaşık 2250 TL gibi bir maaş alarak göreve başlamaktadır. Görevde devam ederek bir yılı geçmesi itibariyle maaş tutarlarında artış görülmektedir. Doğu’da özellikle terör bölgelerinde görev alan sözleşmeli erler ise 4 bin TL civarında maaş almaktadır. Ayrıca operasyon tazminatı gibi durumlarda maaşları 8500 TL gibi rakamlara kadar yükselmektedir. Bu gibi bir durumda 2019 maaşları hesaplanırken, yaklaşık olarak memur maaşındaki gibi %10 civarında bir artış gözlenebilir. 2250 TL maaş alan 1 sözleşmeli er, yüzde 10 maaş zammı alırsa, 2475 TL maaş ücretine ulaşacaktır.

2019 Sözleşmeli Er Maaşı Nasıl Ödenmektedir?

2019 sözleşmeli er maaşı her personelin kendi adına açılmış olan hesap üzerinden ödenmektedir. Bu maaşların alınabilmesi için elbette ki sözleşmeli er başvurularını gerçekleştirerek görevde bulunmanız gerekir. Bu göreve atanabilmek için yıl içerisinde açılan başvuru koşullarında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, erkek olmak, Türk olmak, askerlik görevini tamamlamış olmak ve en az ilkokul mezunu olmak yer almaktadır. Bu koşulları taşıyan herkes sözleşmeli er başvurusu gerçekleştirebilir.
Başvuru işlemlerinden sonra açılan yazılı, sözlü sınavlara ve fiziksel yetenek sınavlarına katılanlar başarı sağladıklarında göreve atanacaklardır. Önümüzdeki yılı itibariyle başvuru işlemlerini tamamlayarak sınavlarda başarılı olup atanan personeller, 2019 güncel maaşları ile hizmet vermeye başlayacaktır.

2019 Sözleşmeli Er Maaşı Ve Maaş Dereceleri

2019 sözleşmeli er maaşı için en önemli nokta görev yaptığınız bölge ve ne kadar kıdeme sahip olduğunuzdur. Çünkü Batı bölgesinde görev yapan bir sözleşmeli er ile Doğu bölgesinde yani terör bölgesinde görev yapan sözleşmeli er farklı derecelerde maaş almaktadır. Özellikle Doğu bölgesinde terör hizmeti vermekte olan sözleşmeli erler eşlerinin çalışma durumuna, kaç çocuk sahibi olduklarına ve sağlık durumlarına göre maaş eklentileri alabilmektedir. Bu gibi bir durumda 2018 yılında Doğu hizmeti yaptığı için 5000 TL gibi bir ücret alan sözleşmeli erler, 2019 yılında yapılacak zamlarla 6000 TL ve üstüne kadar ulaşan ücretler alabilirler.
Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde görev yapmakta olan sözleşmeli erler için ödenmekte olan net maaş bilgileri, her yıl devlet memurları kanunu ile birlikte yapılan maaş zamlarından etkilenmektedir. Hizmet süresi kapsamında ise 1 yıl itibariyle her sene maaş zammı alan sözleşmeli erler 7 yıl gibi kıdemli bir noktaya ulaştıklarında maaşları çok daha uygun bir noktada bulunacaktır.

YAZILAR

Sözleşmeli Er Sınav ve Mülakat Süreci

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), yılın belli dönemlerinde kara kuvvetleri, deniz kuvvetleri, hava kuvvetleri komutanlıkları için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir