2019 Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar Oldu?

2019 uzman çavuş maaşları şu an uzman çavuşluğa başvuru yapmak isteyen veya görevde bulunan kişiler için merak edilen konular arasında yer alıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapmakta olan uzman çavuş personelleri özellikle terörle mücadele konusunda ülkemizde çok önemli bir yer oluşturuyor. Orduda görev yapmak isteyen ve uzman çavuş rütbesini tercih eden kişiler ne kadar maaş alacaklarını da merak ediyor. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde personeller Hava, Deniz, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde hizmet verebiliyor. Bu komutanlıklar bünyesinde açılan ilanlar ile birlikte her yıl personel alımları yapılırken, bu personelleri belirli kriterler ile seçiyorlar. Personellerin 2018 yılı itibariyle aldıkları maaş ve 2019 yılında alacakları maaş ücretleri de ayrı ayrı belirleniyor.

2018 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev alan uzman çavuş personelleri belirli kademeler ile birlikte maaş alıyorlar. 2018 yılı kapsamında en düşük uzman çavuş maaşı son zamlarla birlikte 3 bin 700 TL civarında görülüyor. Fakat bu maaş bilgisi üzerinde personellerin eşlerinin meslek durumu, sahip oldukları çocuk sayısı gibi birçok nokta etkili oluyor. Hatta meslekte 5-10 yıl gibi bir tecrübeye sahip olan personeller, 5 bin TL üzerinde maaş dahi alabilmektedir.

Doğuda görev yapan uzman çavuşlar ise batıda görev yapan personellere göre daha fazla maaş alma hakkına sahiptir. Özellikle terör bölgesinde görev yapan personeller 5 bin ile 7 bin TL arasında maaş alabilmektedir. Bu kapsamda 2019 yılında bu maaş değerlerinin yaklaşık olarak %10 civarında artış göstermesi bekleniyor. Bu durumda mesleğe yeni başlamış biri uzman çavuş personeli dahi 4 bin TL üzeri maaş ile 2019 yılında hizmet verebilecektir.

2019 Uzman Çavuş Maaşları Nasıl Alınabilir?

2019 uzman çavuş maaşları nasıl alınabilir sorusu için elbette ki uzman çavuş başvurularını takip etmeniz gerekmektedir. Her yıl açılan uzman çavuş başvurularında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve en az 8 yıllık ilköğretim mezunu olan kişiler başvuru yapabilmektedir. Başvuru yapacak kişilerin 20 yaşından gün almış olması ve 27 yaşını bitirmemiş olması gerekir. Kişilerin askerlik hizmetlerini yapıp yapmış olmaları değişmezken, askerlik hizmetini yaparken müracaat edenlerin ise birlik komutanları tarafından düzenlenen nitelik belgesinde 80 puan ve üzeri almış olması gereklidir.
Askerlik hizmeti sırasında Askerliğe Elverişli Değildir raporu alarak terhis edilmiş olmamaları gereklidir. Sayılan bu kriterleri sağlayan her kişi, uzman çavuşluk başvuruları gerçekleştirebilir. Başvurular sonrasında açılan sınavlara katılan kişiler farklı kuvvet komutanlıklarında açılacak kadroya başarı ile giriş yapabilir.

2019 Uzman Çavuş Maaşları Nasıl Belirlenecektir?

2019 uzman çavuş maaşları için 2018 yılında ödenen maaşların üstüne devlet memurları usulünde olduğu gibi maaş zammı yapılacaktır. Yani 2018 yılı itibariyle 4 bin TL gibi bir maaş alan uzman çavuş, eğer, 2019 yılı için yüzde 10 gibi bir zam alırsa, 4 bin 400 TL maaş almaya başlayacaktır. Tabii bu maaşlar doğuda ve terör bölgelerinde görev yapan personeller için 2019 yılında 5 bin TL üzerinde başlayacaktır. Ayrıca ek olarak terör parası ve aile çocuk yardımı gibi birçok ek ödenek ve destekte tahsis edilmektedir.

YAZILAR

Sözleşmeli Erlikte Firar Etmenin Cezası Nedir?

Sözleşmeli erlikte firar suçu askeriyeden firar suçu olarak değerlendirilir ve sırf askeri suçlar kategorisinde alır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir