Askerdeyken Hangi Askeri Sınavlara Girilebilir?

Askerde girilebilecek sınavlar anayasanın 42. Maddesi kapsamında değerlendirilmektedir. Bu maddeye göre eğitim ve öğretim tüm vatandaşların hakkıdır ve kimse bu hakkından mahrum bırakılamaz. İlgili maddeye göre hiçbir bireyin eğitim alması engellenemez ve askerde tüm sınavlara girilebilir. Askerlerin girebileceği askeri sınavlar ÖSYM tarafından her yıl yapılan MSÜ sınavlarıdır. Milli Savunma Üniversitesi Sınavı askeri öğrenci adayı belirlemek amacıyla yapılmaktadır. Sınav sonucunda adaylar puanlarına göre Harp okulları ve Astsubay Meslek Yüksek Okullarına yerleştirilir.

Askerde askeri sınavlara girmek ve Harp Okulu veya Astsubay Meslek Yüksek Okullarına yerleşmek için girilmesi gereken AYT ve TYT sınavları da mevcuttur. Harp Okulu için MSÜ’ye başvuru yapan adaylar Yüksek Öğretim Kurumları Sınavları arasında yer alan TYT ve bu sınavın ikinci oturumu olan AYT sınavlarına başvuru yapmalı ve sınavlara girmelidir. Astsubaylık Meslek Yüksek Okulu hedefleyen adayların ise Yüksek Öğretim Kurumu sınavının Temel Yeterlilik Testi olarak adlandırılan ilk oturumuna girmesi yeterlidir. MSÜ sınavı ile birlikte girilecek olan sınavlar için askerler başvuru tarihleri başladıktan sonra elektronik ortamda veya ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığı ile başvurularını yapabilir. Asker olmak ülkemizde askeri sınavlara girmek için engel değildir. Eğitim ve öğretim hakkından mahrum bırakılmayan askerler, sınav izni alarak askeri sınavlara katılabilir.

Askerde Sınav İzni ve İzin Süresi

Eğitim hakkının düzenlendiği anayasa maddesine göre askerlerin ülkemizde yapılan YKS ve MSÜ sınavlarına girme hakkı vardır. Bu haktan yararlanılması için sınav adaylarına “sınav izni” verilmektedir. Askerler sınav başvurularını yaptıktan sonra sınav giriş belgeleri ile izin alarak hafta sonu yapılan MSÜ sınavına ve YKS sınavlarına girebilir. Aynı zamanda ALES, YDS, POMEM, KPSS ve alan sınavları gibi tüm sınavlar için izin alınması mümkündür.
Sınav izni alan askerin izinli olduğu sürede askerlik günü saymaya devam eder. Alınan izin süresi, askerin kalan gününden düşülür. Sebebi ise eğitim almanın anayasal ve özel bir hak olmasıdır. Bu haktan yararlanmak isteyen askerler, sınav giriş belgesini aldıktan sonra sınava gireceği yerin mesafesi göz önünde tutularak gerekli izni alabilir.

YAZILAR

Sözleşmeli Erlikte Firar Etmenin Cezası Nedir?

Sözleşmeli erlikte firar suçu askeriyeden firar suçu olarak değerlendirilir ve sırf askeri suçlar kategorisinde alır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir