İlk Okul Mezunu Uzman Çavuş Olabilir Mi?

İlkokul mezunu uzman çavuş olma imkanı, 6 Ocak 2017 tarihinde çıkarılan bir kanun hükmünde kararname ile birlikte mümkün hale gelmiştir. Kararname kapsamında belirtilmiş şartlara bağlı olarak kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı karar aldıkları sürece uzman çavuş olma kademesine erişmiş olan uzman erbaşları göreve alabilecektir. Uzman çavuş olabilmek için sözleşmeli erlik görevi gerçekleştiren kişilerin lise mezunu olması şartı aranırken bu kararname sayesinde ilkokul mezunlarının çavuş olma yolları da açıldı. Bununla birlikte yaş sınırında da belirli bir değişiklik yapılarak uzman erbaş ve uzman çavuşların 25 yaşını bitirmemiş olması ve askerlik hizmetini tamamlamış veya devam ediyor olmaları gerekmektedir.

İlkokul Mezunu Olarak Uzman Çavuş Olmak

İlkokul mezunu olarak gerekli şartları sağlamış ve ordu içerisinde sözleşmeli erlik görevini üstlenmiş olan personeller, uzman çavuşluğa geçiş yaparken yaş ve eğitim koşullarına sahip olduklarında ilkokul mezunu uzman çavuş olma şansına sahiptirler. Askerlik hizmetini tamamlayan adaylar terhis tarihinden itibaren 3 yıl içinde başvurarak herhangi bir sorun bulunmaması dahilinde sözleşmeli erliğe geçiş yapabilirler. Daha sonrasında gerçekleştirilen yazılı sınavlar ve muayene ile birlikte ordu mensubu haline gelen sözleşmeli erler, tüm sınavları başarılı bir şekilde geçerek eğitim aşamasını da tamamladığında görev yapmaya başlar ve sözleşme imzalanır. Sözleşmelerin 3 ya da 4 yıllık ilk aşaması bulunurken daha sonra 7 yılda dek sözleşme uzatılabilir.

İlkokul Mezunu Uzman Çavuş Olma Aşamaları

Ordu içerisinde sözleşmeli er olarak görev yapan personeller uzman çavuşluğa geçiş yapmak istediklerinde önemli olan durum kuvvet komutanlıklarının belirtmiş olduğu kriterlere uygun olmaları ve daha sonrasında bu kriterlere göre istenilen durumlarda sınav aşamalarından da geçerek uzman çavuşluğa geçiş yapabilirler. Eğer ilkokul mezunu uzman çavuş olma noktasında sözleşmeli er olarak disiplinli bir şekilde görevlerinizi gerçekleştiriyorsanız ve eğitim ile birlikte tüm şartları taşıyorsanız; çavuşluğa atanabilirsiniz. Kararnameye bağlı olarak komutanlıklar tarafından açılan direkt başvurular sayesinde sınav aşamaları ile uzman onbaşı ve uzman çavuş alımları da gerçekleştirilebilir.

YAZILAR

Uzman Çavuş Temini Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplar

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine katılmak isten binlerce Uzman Çavuş adayları akıllarında ki soruları gidermek için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir