İlkokul Mezunu Uzman Çavuş Alımı

Daha önceki yıllarda Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yapılan personel alımlarında ilkokul mezunu uzman çavuş alımı ile ilgili yapılan işlemler nedeniyle bu yılda adaylar gerekli açıklamaları beklemektedir. Daha önce yapılan bilgilendirmelere göre Jandarma Genel Komutanlığı’nın lojistik sınıfı için uzman çavuş alımı yapması bekleniyor. Bu kapsamda gelecek açıklamayı bekleyen vatandaşlar, lojistik sınıfında uzman çavuş olabilmek için başvuruların açılmasını bekliyor. Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde çalışacak olan ilkokul mezunu uzman çavuş personelleri, İç İşleri Bakanlığı tarafından yapılacak personel alımı başvurularına göre yapılacaktır. Bakanlık tarafından henüz bu yönde açıklama yapılmadığı için ilerleyen günlerde konuyla ilgili gelişmeler olacağı tahmin edilmektedir.

Lojistik Bölümünde İlkokul Mezunu Uzman Çavuş Alımı Nasıl Yapılır?

İçişleri Bakanlığı tarafından Jandarma Genel Komutanlığı’nda istihdam edilmek üzere ilkokul mezunu uzman çavuş alımı yapılacağı zaman, duyurular internet üzerinden yapılmaktadır. Genellikle, ilkokul mezunu olarak istihdam edilen uzman çavuş personelleri, lojistik bölümüne alınmaktadır. Bu personeller; aşçı, terzi, şoför ve teknisyen gibi farklı kadrolarda görev almaktadırlar. Geri hizmet olarak adlandırılan bu bölümlerde, lojistik sınıfta uzman çavuşluk yapacak olan kişiler, ilkokul mezunu olarak, gerekli ustalık belgelerine ve mesleki tecrübelere sahip olduklarında başvuru yapabilmektedir. Personeller, görevlerini Jandarma Genel Komutanlığı tarafından belirlenen karakollar veya tugay gibi alanlarda gerçekleştirmektedir.
Daha Önceki Dönemlerde İlkokul Mezunu Uzman Çavuş Alımı Şartları Nelerdi?
Daha önceki yıllarda Jandarma Genel Komutanlığı tarafından ilkokul mezunu uzman çavuş alımı işlemleri için lojistik bölümünde olmak üzere ilköğretim mezunu olan kişilerin başvuruları kabul edildi. Bu başvurular için gerekli koşullar arasında;
• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak,
• İlkokul mezuniyetini sağlamak,
• 25 yaşını doldurmamış olmak,
• Sözleşmeli erbaş ve er olarak göre yapıldıysa, 3 yıl görev yapmış olmak,
• Askerliklerini bitirenlerin terhisi üzerinden 3 yıl süre geçmemiş olmak,
• Askerlik görevi içerisinde uzman erbaş olur raporu sahibi olmak,
• Gerekli fiziki özelliklere sahip olmak,
• Kanunen herhangi bir kusur sahibi olmamak veya hüküm giymiş bulunmamak
• Güvenlik soruşturmasının olumlu sonuçlanması gibi maddeler bulunuyordu.

İlkokul Mezunu Uzman Çavuş Alımı İşlemleri Nasıl Yapıldı?

İçişleri Bakanlığı tarafından Jandarma Genel Komutanlığı üzerinde ilkokul mezunu uzman çavuş alımı için yapılan başvurular değerlendirildikten sonra gerekli şartları taşıyan adaylar, sınav aşamalarına alınarak değerlendirildi. Öncelikle yazılı sınav daha sonrasında fiziki muayenelerin yapılması ve fiziki yeterlilik testi yapıldı. Sonrasında mülakat aşamaları yapılarak gereken durumlarda adaylar uygulama sınavlarına alındı. Bu şekilde tüm aşamalarda başarı sağlayan adaylar, uzman çavuş olma şansını elde ederek Jandarma Genel Komutanlığı kapsamında lojistik personel olarak göreve alındılar. Gerekli doğum tarihi ve yaş özelliklerinin değişmesi ile birlikte aynı sistemin bu sene içerisinde de açılması ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın ilkokul mezunu personel alımı yapması bekleniyor.

Jandarma Genel Komutanlığı İlkokul Mezunu Uzman Çavuş Alımı Ne Zaman Yapılacak?

Halihazırda bir çok vatandaş tarafından merak edilmekte olan Jandarma Genel Komutanlığı tarafından ilkokul mezunu uzman çavuş alımı ne zaman yapılacak sorusu için çok yakın zamanda açıklama yapılması bekleniyor. Geçtiğimiz senelerde yapılan personel alımlarına istinaden bu yılda alımların devam etmesi beklenirken Jandarma Genel Komutanlığı’nın alım tarihlerini açıklaması bekleniyor. Ülke genelindeki, Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı birimlerde ihtiyaç duyulan personel oranlarına ve yapılan değerlendirmelere uygun bir şekilde başvuruların açılması ve yeterli sayıda personel alınması beklenmektedir. İlkokul mezunu olarak lojistik bölümünde uzman çavuş olmak isteyen vatandaşlar; diploma ve gerekli mesleki belgelerini ve ustalık belgelerini sağladıktan sonra başvuruları bekleyebilirler.

YAZILAR

Uzman Çavuş Temini Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplar

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine katılmak isten binlerce Uzman Çavuş adayları akıllarında ki soruları gidermek için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir