Jandarma 2018 Uzman Çavuş Alımları Başvuru Şartları

Önceki yıllarda yapılan alımlarla birlikte 2018 yılının Mart veya Nisan aylarında yapılacağı tahmin edilen uzman çavuş alımları önceki yılın alımlarına yönelik yapılan sınavların devam etmesi ve 2018 yılındaki subay astsubay alımları ile şimdilik askıya alınmış durumda. Şu ana kadar ne zaman olacağına ilişkin ve hatta 2018 yılı içinde alım yapılıp yapılmayacağına dair bile bir bilgi verilmemiş olan uzman çavuş alımları ile ilgili olarak uzman çavuş alımlarında her zaman geçerli olan şartların dikkate alınacağı biliniyor. Buna göre jandarma 2018 uzman çavuş alımları başvuru şartları şu şekilde oluyor.

Uzman erbaş yani uzman çavuş olarak görev yapmak isteyen adayların lise veya dengi okullardan ya da yurt dışında bu niteliği sağlayan okullardan mezun olması şartı aranıyor. Silah altında görevini yapmakta olan kişiler için ise Mart 2018 tarihinde terhis tarihinin üzerinden üç yıldan fazla bir sürenin geçmemiş olması şartı aranıyor. Bir diğer şart olan yaş sınırında da adayların 2018 yılının Ocak ayı itibarıyla 25 yaşını geçmemiş olması şartı aranacak. Diğer jandarma 2018 uzman çavuş alımları başvuru şartları bilgilerine geçildiğinde ise adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olması şartı aranmaya devam ediliyor. Sözleşmeli olarak çalışmaya devam eden erbaş veya erler için de en az üç yıl görev yapmış olmaları dahilinde 29 yaşını tamamlamamış olmaları şartı aranacak.

Sınavların geride bırakılmasının ardından adayların bir de uzman erbaş olur kaydını üzerinde taşıyan bir sağlık raporunu alması gerekiyor. 164 cm boyu ve üzerinin kabul edileceği alımlarda boy kilo oranının da Jandarma tarafından açıklanan tabloya uygun durumda olması gerekiyor. Bu şartları yerine getiren kişilerde vücut yapısının düzgün olması, işitme ve görmede kusur bulunmaması, ameliyat yanık yara ve dövme benzeri izlerin vücutta yer almaması gibi şartlar aranıyor. Olağanüstü Hal uygulamasının başladığı günden itibaren alımlarda geçerli olan güvenlik soruşturmasının da yapıldığında adayın olumlu bir sicile sahip olmuş olması bekleniyor. Belirtilen jandarma 2018 uzman çavuş alımları başvuru şartları sağlayan adaylar arasında uzman erbaş alımları yapılıyor.

YAZILAR

Uzman Çavuş Temini Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplar

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine katılmak isten binlerce Uzman Çavuş adayları akıllarında ki soruları gidermek için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir