Jandarma Uzman Çavuşluk için İstenen Belgeler

2018 yılı içerisinde 20 Mart tarihinden başlayacak şekilde yapılacak başvurularla alımlarına başlanacak olan uzman erbaşlık ya da halk arasında sıklıkla bilinen adıyla uzman erbaşlık başvurularında adayların başvuru sürecinde Jandarma kurumuna ait internet sitesini kontrol ediyor olması gerekiyor. Sınav tarihleri, başvurular, başvuru sonuçları gibi uzman çavuş alımı ile ilgili tüm duyuruların yapıldığı siteler takip edilerek tüm süreç başarılı bir şekilde tamamlanabilir. Adayların henüz açıklanmayan jandarma uzman çavuşluk belgeleri öğrenmesi de bu yolla gerçekleşecek. Ancak son yapılan uzman erbaş alımında istenen belgelerle benzerlik gösterecek belgelerin temin edilmesi gerektiği bekleniyor.

Başvuruda Hangi Belgeler İsteniyor?

2018 yılı için gereken başvuru belgeleri henüz açıklanmamış olsa da daha önceki yıllarda adaylardan talep edilmiş olan belgelere bakılarak jandarma uzman çavuşluk belgeleri neler olabilir adayların bunlara karşı hazırlanması söz konusu olabilir. Bu belgeler arasında öncelikle adayların fotoğraflı ve TC kimlik numarasının yer aldığı bir nüfus cüzdanını başvuru sırasında yanında bulundurması gerekiyor. İnternetten yapılan başvurunun bir çıktısı ön başvuru belgesi olarak elde bulundurulmalıdır. Hali hazırda silah altında bulunan adaylardan farklı nitelikleri ortaya koyan nitelik belgesinin de temin edilmesi bekleniyor. Bunların dışında nüfus cüzdanı fotokopisi ve kişilerin son mezun oldukları öğrenim kurumlarına ait belgelerin sunulması bekleniyor. Yurtdışında okumuş kişilerden denklik belgesi bu aşamada talep edilmektedir.

Belgeleri Kimler Hazırlamalı, Kimler Uzman Çavuş Olabilir?

Adayların jandarma uzman çavuşluk belgeleri hazırlığını yapmadan önce mutlaka aday başvuru koşullarını dikkatli bir şekilde okuyarak bunlara uyum sağlayıp sağlamadığını belirlemesi gerekiyor. Bu noktada TC vatandaşı ve erkek olan, en az ilköğretimdeki 8 yıllık zorunlu eğitimini tamamlamış ya da yurt dışında buna denklik sayılabilecek bir kurumu bitirmiş kişiler ilgili kadrolara başvurabilir. Henüz kesin olarak açıklanmasa da 1 Ocak 2018 itibarıyla 25 yaşını bitirmemiş olan kişilerin kabul edileceği başvurularda terhis süresinin üzerinden üç yıldan fazla geçmemiş kişiler, askeri sınavların tamamını geçip komando uzman erbaş olur ya da uzman erbaş olur yazılı sağlık raporu almış kişiler başvuruda bulunabiliyor.

Uzman Çavuşluk için İstenen Koşullar

Uzman çavuş olmak isteyenlerin teknik olarak sağladığı tüm bu koşulların yanı sıra fiziki olarak da uzman çavuşluk için yeterliliklerini göstermesi gerekiyor. Bu noktada erkek alımlarında belirlenmiş olan en az 164 cm boya sahip olma, boy ve kilo oranının belirlenmesinde ideal rakamlara sahip olma gibi değerleri adayların karşılaması gerekmektedir. Adayların jandarma uzman çavuşluk belgeleri hazırlamadan önce dikkat etmesi gereken bu koşullarda aynı zamanda vücut yapısının düzgünlüğü, sağlam ve fiziki görünüş itibarıyla kusursuz bir yapıda olmak, şekil bozukluğuna sahip olmamak şartları sağlanmalıdır. Bunlara ek olarak renk körü ya da gözlük kullanımı, işitme cihazı kullanımı gibi bir kusuru bulundurmamak, Türkçeyi kusursuz konuşabiliyor olmak gibi şartların da yerine getirilmesi gerekmektedir.

YAZILAR

Uzman Çavuş Temini Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplar

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine katılmak isten binlerce Uzman Çavuş adayları akıllarında ki soruları gidermek için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir