Kara Kuvvetleri 2018 Yılı Uzman Çavuş Alımı

Her yıl beklendiği gibi 2018 yılı içinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olarak görev almak isteyen kişiler için başvurular başladı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yayınlanan ilan ile birlikte uzman çavuş alımı başvuruları için hazırlanacak evraklar ve yapılacak başvuru işlemleri amacıyla kılavuz bilgileri yayınlandı. Milli Savunma Bakanlığı web sayfasında yayınlanmış olan kılavuz sayesinde adaylar kara kuvvetleri 2018 yılı uzman çavuş alımı için başvurularını yapabilirler. Web üzerinden yapılan başvurular için 22 Şubat 2018 tarihinden itibaren başvurularını yapabilen adaylar uzman çavuşluk için en az lise mezunu olmalıdır. Ayrıca uzman çavuşluk başvuruları için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan erkekler başvuru yapabileceklerdir.

Kara Kuvvetleri 2018 Yılı Uzman Çavuş Alımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Milli Savunma Bakanlığı web sayfası www.msb.gov.tr adresi üzerinden yayınlanmış olan kılavuz kapsamında kara kuvvetleri 2018 yılı uzman çavuş alımı için en az lise mezunu olunması gerekmektedir. Adaylar, başvuru için askerlik hizmetlerini tamamlamış olmak ya da Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olarak askerlik hizmetlerini sürdürüyor olmak durumunda bulunmalıdır. İnternet üzerinden yapılacak başvurular sırasında belirtilen şartlar göz önünde bulundurularak başvuru yapılmalıdır. Bu kapsamda başvuru için gereken şartlarda askerlik hizmetini yapmış oldukları durumda terhislerin üzerinden 5 yıl geçmemiş kişiler veya askerlik hizmetlerini yaparken birlikleri tarafından yeterliliğe sahip olan kişiler için hak tanınmıştır. Adaylar için genel şartlar arasında;
• Askerlik hizmetini yapmakta olan adaylar uzman erbaş olur kararına sahip olarak 80 ve üzeri not almış
olmalıdır.
• Adaylar 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle 27 yaşını bitirmemiş ve 1 Ocak 1991 tarihi ve sonrasında doğmuş
olmalıdır.
• Daha önceden askeri okullarla veya Türk Silahlı kuvvetlerindeki herhangi bir görev ile ilişkisi kesilmiş
olmamalıdır.
• Adaylar, sözleşmeli er veya erbaş olarak 3 yıl görev yaptıklarında 29 yaşını bitirmemiş olmalıdırlar.
• Siyasi, fikirsel veya terör suçlarından dolayı hüküm giymemiş bulunmamalıdırlar.
• Adaylar, devlete karşı bir suç işlememiş olmalı veya taksirli suçlar hariç olmak üzere adli ve askeri
mahkemelerde 30 günden fazla hüküm giymiş bulunmamalıdır.
• Askerlik sırasında askerliğe elverişli değildir raporu almamış olmalıdırlar.
• Boy ve kilo orantıları Tablo 2’ye göre geçerli olmalıdır.
• Arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması uygun olmalıdır.
• Kamusal haklardan yoksun bırakılmamış olmalıdır.

Kara Kuvvetleri 2018 Yılı Uzman Çavuş Alımı İçin Başvurular Nasıl Yapılır?

Adaylar, kara kuvvetleri 2018 yılı uzman çavuş alımı için başvurularını Milli Savunma Bakanlığı web sayfası üzerinden online olarak gerçekleştirilecektir. Başvuru sonrasında her adaya bir numara verilecek ve bu numara ile işlemler takip edilecektir. Adaylar başvuru süresi dolana kadar bu numara ile bilgilerini güncelleyebilirler. Gereken durumlarda adaylara cep telefonu üzerinden bilgilendirme yapılabilir. Askerlik hizmeti devam etmekte olan adaylar ise kurumlarından uzman çavuş olur raporunu aldıktan sonra zarf ile birlikte Personel Başkanlığına teslim etmeleri ve gereken belgelerle birlikte sınavlara katılmaları gerekmektedir. Adaylar, kara kuvvetleri 2018 yılı uzman çavuş alımı başvurularını gerçekleştirdikten sonra yanlış bilgilerin tespit edilmesi durumunda başvuru geçersiz sayılır. Yapılan bildirimler sonrasında seçilmiş olan adaylar bulunan tüm yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadır.

Kara Kuvvetleri 2018 Uzman Çavuş Alımı Aşamaları

İnternet üzerinden gerçekleştirilen başvurular sonrasında başvuruları değerlendirilen adaylar, sınav aşamalarına çağırılacaktır. Sınav aşamaları kapsamında kara kuvvetleri 2018 yılı uzman çavuş alımı için adaylar öncelikle yazılı sınav ve sonrasında başvuru evraklarının incelenmesi aşamalarından geçeceklerdir. Adayların bilgilerine göre boy ve kilo oranları kontrol edilerek fiziki değerlendirme yapılacaktır. Uygun olan adaylar fiziki yeterlilik testine alındıktan sonra mülakat aşamasına katılacaklardır. Bu aşamada da başarı sağlayan adaylar sağlık raporları alınarak güvenlik soruşturması için son aşamaya aktarılacaktır.
Kara Kuvvetleri 2018 Yılı Uzman Çavuş Alımı Kabul İşlemleri
Uygun şartlara sahip olarak başvurularını yapan ve sınav aşamalarında başarı sağlayan adaylar arasından kara kuvvetleri 2018 yılı uzman çavuş alımı işlemleri yapılacaktır. Adaylar, almış oldukları eğitimlere ve niteliklerine göre uygun oldukları branşa göre göreve alınarak uzman çavuşluk için sözleşme imzalanması ile göreve başlayacaktır. İl sözleşme kapsamında gerekli eğitimlere alınacak adaylar, eğitim sürelerini başarı ile tamamladıktan sonra göreve başlayacaklardır. Adayla kılavuz kapsamında belirtilen özlük haklarına göre sözleşme imzalayacaklardır.

YAZILAR

Uzman Çavuş Temini Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplar

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine katılmak isten binlerce Uzman Çavuş adayları akıllarında ki soruları gidermek için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir