Lise Mezunu Uzman Çavuşlar Astsubay Olabilir Mi?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan en önemli rütbeli personellerden biridir, aynı zamanda profesyonelleşme hususunda da en büyük görevi üstlenen askerdir. Uzman çavuşların genel ismi Uzman Erbaştır aynı zamanda uzman onbaşı, er/erbaş ve sözleşmeli erlerin üstüdür. 3269 sayılı Uzman Erbaş kanununa tabi olan uzman çavuşlar özellikle komando olmak üzere birçok birliklerde görev almaktadırlar. Özel Kuvvetler yani bordo bereli olarak ta görevlendirilmektedirler. Şunu da unutmamak gerekir ki uzman çavuşlar Türk Silahlı Kuvvetleri tarihindeki ilk sözleşmeli askerlerdir.

Lise Mezunu Uzman Çavuşların Astsubaylığa Geçişi Nasıl Oluyor?

Lise veya lise dengi okul mezunu uzman erbaşlar Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın ihtiyacı dâhilinde, astsubay meslek yüksek okullarında verilecek öğrenim ve eğitim sonrası astsubay çavuşluğa geçirilebilmektedirler. Lise mezunu uzman çavuşlar astsubay olabilir mi? sorusunun cevabı ise;

  • Bu kapsamda astsubaylığa geçirilecek uzman erbaşın;
  • Lise veya lise dengi okul mezunu olması,
  • Sözleşme süresi içinde müracaatta bulunması,
  • Uzman erbaş görevinde en az bir yıl hizmetinin bulunması,
  • Astsubay meslek yüksekokulu giriş sınavına müracaat yapılan yılın 1 Ocak günü itibarıyla 25 yaşını doldurmamış olması,
  • Astsubay meslek yüksekokulu giriş sınavında başarılı olması,
  • İlgili mevzuatta belirtilen, ceza durumuna, sicil notuna, kişisel ve ahlaki niteliklere, disiplin durumuna, görevdeki başarısına, sağlık durumuna, meslekî yeterliliğe ve sahip olunması gereken diğer niteliklere ilişkin şartları taşıması gerekmektedir.

Astsubaylığa geçirilecek olan uzman erbaşın Astsubay meslek yüksekokulunda veya tabi tutulacağı temel askerlik eğitiminde geçireceği sürede,  özlük hakları yönünden uzman erbaşlık statüsü devam etmektedir.

Astsubay meslek yüksekokulunda veya tabi tutulacağı temel askerlik eğitiminde geçireceği sürede, kendisine öğrenci harçlığı ödenmemektedir. Astsubay meslek yüksekokulunda veya tabi tutulacağı temel askerlik eğitiminde geçireceği sürede, Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı iştirakçiliği rütbe, derece ve kademesine göre emsalleri gibi devam etmektedir.

Astsubay meslek yüksekokulunda veya tabi tutulacağı temel askerlik eğitiminde başarılı olmaması ya da kendi isteği ile bu eğitimlerden kendisinin ayrılması durumunda uzman erbaş olmak için gerekli şartları kaybetmemiş olması ve istemesi halinde uzman erbaş olarak hizmete devam edebilmektedir. Lise mezunu uzman çavuşlar astsubay olabilir mi? Sorusunun cevabına bakacak olursak, astsubaylığa geçirilen uzman erbaşlar, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu hükümlerine tabi olmaktadırlar. Bunlar, mecburi hizmet süresi, ilk sözleşmelerinin onaylandığı tarihten itibaren 15 yıl olarak uygulanır ve uzman erbaşlıkta geçen hizmet süreleri astsubay rütbe bekleme süresinden sayılmamaktadır. Ayrıca, astsubaylığa geçirilecek olan uzman erbaşların evli veya nişanlı olup olmadığına ve öğrenimine ara verip vermediğine de bakılmamaktadır.

YAZILAR

Sözleşmeli Erlikte Firar Etmenin Cezası Nedir?

Sözleşmeli erlikte firar suçu askeriyeden firar suçu olarak değerlendirilir ve sırf askeri suçlar kategorisinde alır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir