OYAK’a Üye Olmanın Faydaları Nelerdir?

Sosyal güvenlik kuruluşu olmanın yanı sıra OYAK holding olarak bilinse de, kurumun esas amacı sermaye biriktirme aşamasının, ticaret, finans gibi aşamalar, kar amaçlı faaliyetleridir. Çalışmaların amacı orduya mensup olarak görev alanların üst sınıflarla aynı şartlar altında refah düzeyi yüksek bir yaşama sahip olmalarıdır. OYAK’a üye olmanın faydaları arasında, alınan maaşların memur statüsü içerisinde yeri farklı olan ordunun OYAK ile ayrıcalık kazanmasıdır. Fakat atlanmaması gereken bir nokta vardır. Kurumun gelirlerinin sadece belli miktarlık kısmı sosyal yardımlara ve hizmetlere ayrılmıştır, geri kalan çoğunlukta ki kısım tekrar yatırım amaçlı kullanılmaktadır. İlk kuruluş anından itibaren OYAK sermaye grubu çalışmaları yapılanması yapmak için kurulmuştur. SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı olan sosyal güvenlik kuruluşları çıkarılan yasalarla yatırım faaliyetlerini sınırlandırılmıştır. Ancak OYAK’ta herhangi bir sınırlandırma yoktur.

OYAK Askeri Kuruluş Mudur Sivil Kuruluş Mu?

OYAK askeri bir kuruluştur. Açılımı ordu yardımlaşma kurumudur. OYAK’a üye olmanın faydaları arasında ekonomik çöküş zamanlarında bile inanılmaz karlar elde edilmesi avantajı bulunmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev alan sürekli üyeler arasında subay, astsubay ve askeri memurlar bulunmaktadır.

  • Mecburi üyelerdir.
  • Hali hazırda ki üyelerinde büyük kısmını oluşturmaktadırlar.
  • Yönetiminin oluşturduğu kişiler arasında yani Temsilciler Kurulu’nun hepsi askerlerden oluşur.
  • Kurul kırk kişiden oluşur.
  • Siviller tarafından yönetilen şirketler de bulunmaktadır.
  • İşinin ehli, profesyonel siviller yönetimde olsa da bazen bazı durumlarda şirketlerin yönetim kurulları da emekli olan askerler tarafından yönetilebilmektedir.

OYAK’a Üye Olmanın Şartları

Türk Silahlı Kuvvetlerinde çalışan, kadroda yer alan sözleşmeli subay, astsubay, uzman jandarmalar ve Emekli Maaşı Sistemi’ne üye olanlarla birlikte, ölüm durumunda Sistem’e üye olan askerlerin eşleri istedikleri zaman Kurumun daimi üyesi olurlar. OYAK’a üye olmanın faydaları içerisine bu durumu da eklemek mümkündür. Üyeliğin devamlılığının mümkün olmasıdır. Muvazzaflık hizmetini devam ettiren yedek subaylar ise kurumun geçici üyeleri olurlar. Daimi üyeliğe geçenler Kurum tarafından belirlenecek olan şartlar ile hesaplanan aidat farkını nemalarıyla beraber ödemek koşulu ile geçici üyelikte geçirilen zamanlarını daimi üyelik zamanlarını birleştirebilirler.

YAZILAR

Sözleşmeli Erlikte Firar Etmenin Cezası Nedir?

Sözleşmeli erlikte firar suçu askeriyeden firar suçu olarak değerlendirilir ve sırf askeri suçlar kategorisinde alır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir