Sahil Güvenlik 2019 Yılı Uzman Erbaş Alımı Başvuruları Başladı

Sahil güvenlik 2019 uzman erbaş alımı işlemleri, İçişleri Bakanlığı’na bağlı Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından açıklanan kılavuz ile bağlantılı şeklinde gerçekleştirilecek. Komutanlık tarafından yayınlanan kılavuzda, erbaş alımları için 2019 yılında 7-17 Ocak aralığında başvuru tarihlerinin geçerli olacağı belirtiliyor.

Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın web sayfasında ücretsiz bir şekilde indirebildiğiniz bu kılavuz üzerinden tüm bilgilendirmeleri sağlayarak ve tüm koşulları yerine getirerek uzman erbaş alımı için başvuru işlemlerine başlayabilirsiniz. Kılavuzda; gereken koşullar, ücretler, başvuru noktaları ve nasıl yapılacağı gibi tüm konular yer alıyor. Ayrıca başvuru işlemleri sonrasında alım işlemlerinin nasıl yapılacağı ve sınav aşamaları gibi tüm noktalar da yer alıyor.

Sahil Güvenlik 2019 Uzman Erbaş Alımı Başvuru İşlemleri

Sahil güvenlik 2019 uzman erbaş alımı yapılması için başvuru işlemleri kılavuza uygun bir şekilde gerçekleştirilecek. Kılavuzda belirtilen tüm şartlar taşındığı takdirde başvuru işlemleri www.sg.gov.tr internet adresi üzerinden yapılabilir.

Başvuruların yapıldığı süreçte sözleşmeli er olarak görev yapmakta olan personeller ilk 3 yıllarını tamamlamış ve müteakip sözleşme süreleri içerisinde bulunduklarında, 1 Ocak 2019 itibariyle 29 yaşını bitirmemiş olmaları koşuluyla başvuru yapabilirler. Eğer, sözleşme süresini tamamlamış ve yeni sözleşme imzalamamış ve bu şekilde erlikten ayrılmış kişiler bulunuyorsa, yaş uygulaması geçerli olmaz. Ayrıca ilk 3 yıllık sözleşmesi devam eden adaylar başvuru işlemi gerçekleştiremez.
Alınacak uzman erbaşlar için farklı branşlar arasında elektrikçi, ikmal görevlisi olarak aşçı, telsizci, şoför, serdümen ve kurbağa adam gibi personeller bulunacaktır. Bu personellerin her biri için özel bir şekilde kılavuzda belirtilen başvuru koşulları sağlanmalıdır. Başvuru işlemi için genel şartlar ise şu şekilde sıralanıyor.

• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olarak en az lise mezunu olmak.
• 2019 Ocak itibariyle 27 yaşını doldurmamış olmak.
• Askerlik görevini tamamlamış veya hali hazırda yapıyor olmak.
• Askerlik görevini yapmış olanlar için 5 yıldan fazla süre geçmemiş olmak.
• Askerlik görevini yaparken birliği tarafından uzman erbaş olur nitelik belgesi almış olmak.
• Yapılacak sınavlarda başarılı olmak ve güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak.
• Önceki dönemlerde askeri öğrencilik veya Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişkisi kesilmemiş olmak.
• Taksirli suçlar dışında hüküm giymemiş olmak ve devlete karşı veya orduya karşı suç işlememiş olmak.
• Sağlık durumunda herhangi bir sıkıntı bulunmaması ve erbaş olması için yeterliliğe sahip olmak üzere en az 164 santimetre boy ölçüsünde bulunmak.

Belirtilen bu koşulları taşıyan her Türk vatandaşı, internet üzerinden başvurularını gerçekleştirdikten sonra başvuru işleminde hiçbir belgenin ve hiçbir bilginin eksik ya da yanlış olmaması gereklidir. Aday işlemleri sırasında verilen şifreyi kaybetmemeniz ve sonrasında bu şifreyle işlemlerinizi takip etmeniz gerekmektedir. Başvuru işlemleri sırasında diploma veya mezuniyet belgesi, askerlik terhis belgesi, nitelik belgesi, fotoğraflar ve istenen diğer belgelerin tam ve doğru şekilde yüklenmesi gerekmektedir.

Sahil Güvenlik 2019 Uzman Erbaş Alımı Nasıl Yapılıyor?

Sahil güvenlik 2019 uzman erbaş alımı için başvurularınızı gerçekleştirdikten sonra uygun adaylar sınav aşamaları için çağrılıyor. Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından çağrılmış olan adaylar ilk aşamada genel kültür sınavına alınır. Sonrasında ön sağlık muayenesinden sonra da fiziki kabiliyet testinden ve değerlendirme testlerinden geçiriliyor.

Sonrasında uygulamalı meslek bilgisi sınavından ve mülakat sınavından geçiriliyorlar. Belirtilen tüm sınav aşamalarında başarı sağlayan adaylar güvenlik soruşturmasında olumlu bulunması takdirinde artık göreve alınmaya hak kazanıyorlar.
Sınavlar için yapılan değerlendirmelerde genel kültür sınavı yüzde 20, meslek sınavı yüzde 30, fiziki kabiliyet ve değerlendirme yüzde 10, uygulamalı meslek bilgisi sınavı yüzde 20 ve mülakat ise yüzde 20 puan sağlıyor. Başarılı sayılan adaylar göreve başlamadan önce kendilerinden talep edilen belgeleri ve bilgileri sağlayarak eğitim aşamaları sonrasında göreve alınıyor. Sınavlar için başvuru sonuçları ile birlikte 31 Ocak tarihinde ilan edilen sınav yeri ve tarihine uygun şekilde sınavlara katılmanız gerekiyor.

YAZILAR

Uzman Çavuş Temini Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplar

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine katılmak isten binlerce Uzman Çavuş adayları akıllarında ki soruları gidermek için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir