Sözleşmeli Er Başvuru Şartları 2019’da Nasıl Olacak?

Sözleşmeli er başvuru şartları her yıl olduğu gibi 2019 personel alımları için de benzer şekilde sunulmaktadır. 2019 yılı için sözleşmeli er alımları başvuru işlemleri Türkiye Silahlı Kuvvetleri Milli Savunma Bakanlığı sayfası üzerinde yapılacaktır. Bakanlık tarafından son başvuru işlemleri için 31 Aralık 2018 tarihi belirlenmiştir. Adayların başvuru şartlarını sağlayarak tüm belge ve bilgilerini hazırlamaları ve internet sayfası üzerinden bu tarihe kadar başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Temel olarak sözleşmeli er mesleğine başvurmak isteyen kişilerin öncelikle Türk vatandaşı ve erkek olmaları gerekmektedir. Eğitim koşulu için ise her adayın en az ilkokul mezunu olması gibi bir şart koşulmuştur. Adayların 2018 yılı itibariyle 25 yaşını bitirmemiş olmaları da gerekmektedir. Yani bu koşulunun sağlanması için adayların 1 Ocak 1993 tarihi ve sonrasında doğmuş olmaları gerekir. Temel olarak bu koşulları gerçekleştirdikten sonra sağlık koşulları, hukuki koşullar ve diğer eğitim koşulları ile birlikte istenen tüm kuralları yerine getiren adaylar başvuru işlemleri sağlayabilecektir.

Sözleşmeli Er Başvuru Şartları 2019 Genel Kurallar

Sözleşmeli er başvuru şartları için temel olarak belirlenmiş vatandaşlık ve yaş kuralları dışında çok daha kapsamlı bir şekilde başvuru koşulları bulunmaktadır. Bu konuda Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev almak isteyen her vatandaşın oluşturması gereken aday başvuru şartları ortak olarak belirlenmiştir. En az ilköğretim mezunlarının başvuru yapabildiği sözleşmeli er pozisyonunda Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı arasında hangi tercihlerin yapıldığının da belirtilmesi gerekir. Başvuru işlemleri Milli Savunma Bakanlığı personel sayfasından gerçekleştirilirken, tüm bilgi ve belgelerin internet üzerinden bu sayfaya eklenmesi gerekiyor.

Kapsamlı şekilde başvuru işlemleri için talep edilen koşullar arasında ise adayların daha önceden herhangi bir siyasi suç veya kamu suçundan dolayı ceza almamış olması gerekiyor. Devlete karşı işlenmiş suçlardan dolayı hüküm giymemiş olmaları ve daha önce orduya karşı herhangi bir suç içerisinde bulunmamış olmaları da gerekiyor. Temel sağlık koşulları gereği fiziksel ve engellilik sorunlarının bulunmamış olması ve görev yapmayı engelleyecek düzeyde sağlık sorunlarının yer almaması gibi koşullarda bulunuyor.

Sözleşmeli Er Başvuru Şartları Ve Sınav Koşulları

Sözleşmeli er başvuru şartları konusunda hiçbir sorun göstermeyen ve başvurularını Milli Savunma Bakanlığı üzerinden gerçekleştiren adaylar gereken tarihte sınav aşamalarına çağrılacaktır. Öncelikle her aday fiziki yeterlilik testinden geçirilecek başarılı olduklarında ise sağlık kontrolüne alınacaklar. Sağlık kontrolünde hiçbir sorun ile karşılaşılmayan adaylar ise güvenlik soruşturmasına tabi tutulduktan sonra tüm işlemleri tamamlanarak görev yerlerine atanma şansına sahip olacaktır. Atama işlemlerinde en önemli noktalardan birisi ise adaylar için yapılan mülakattır. Mülakat sırasında her adayın belirli bilgilere sahip olup olmadığı genel kültür derecesinin ne olduğu ve tarih bilgisi gibi noktalarda ne konumda olduğu belirlenmektedir. Tüm bu aşamalar sonrasında adaylar başvuru gösterdiklerinde Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde sözleşmeli personel olarak görev alacaktır.

YAZILAR

Kadınların Astsubay Olabilme Şartları Nelerdir?

Astsubaylık, Milli Savunma Bakanlığı tarafından, NATO ülkelerinde yetkilendirilen asker rütbesidir. Kadın astsubay alımları nasıl ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir