Sözleşmeli Er Olabilmek İçin Hangi Aşamalardan Geçilir?

Sözleşmeli erbaş ve er, vatani görevini yapmakla yükümlü erbaş ve erlerin yapmış oldukları görevleri yerine getirmek için belirli bir ücret karşılığı erbaş ve er kadrolarında görev yapan askerdir. Milli Savunma Bakanlığı, Kara Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları’na sözleşmeli er temini kapsamında sınav aşamaları bulunmaktadır.  Sözleşmeli er olabilmek için hangi aşamalardan geçilir? Sorusuna cevap olarak seçim aşaması faaliyetleri şu şekildedir: Evrak Kontrol, Fiziki Değerlendirme, Fiziki Yeterlilik Testi (Fiziki Yeterlilik Testi için tüm adayların gelirken spor kıyafeti ve spor ayakkabısı getirmeleri gerekmektedir.) Yüzme Testi ve Mülakat aşamalarından oluşmaktadır. (Yüzme testi sadece kurbağa adam ve dalgıç tercihi olan adaylar için gerçekleştirilmektedir.)

Sözleşmeli Er Alımı Seçim Aşamaları Nelerdir?

  1. Evrak İnceleme ve Ön Kontrol:

Seçim aşamalarına çağrılan adayların, kimlikleri ile internette yayımlanan ve seçim aşamalarına gelirken adayların getirmesi gereken belgeleri tam ve eksiksiz olarak getirip getirmedikleri ile belgelerin adayların beyan ettiği bilgileri doğrulayıp doğrulamadığı kontrol edilmektedir.

  1. Ön Sağlık Muayenesi:

Sözleşmeli er olabilmek için hangi aşamalardan geçilir? sorusuna cevap niteliğinde öncelikle sağlık muayenesi bulunmak olduğu söylenmelidir.

Seçim aşamalarına katılan adayların, dış görünüşte olan fiziki muayene ve basit tetkiklerle kolayca tespit edilebilen fiziksel veya diğer sağlık problemlerini belirlemek ve fiziki yeterlilik ve değerlendirme testi seçim aşamasında adayın herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmaması için genel sağlık kontrolünü yapmak amacı ile kurulur. Bu muayenede adaylarda aranan başlıca kriterler şöyledir:

Boy-kilo oranları için vücut kitle endeksi normal oranlarda olmak (Ölçümler ayakkabısız olarak, sadece şort ve tişört ile yapılır.),

Gözde renk ayırt etme kusuru ile şaşılık gibi kusurları bulunmamak,

Ağız ve diş yapısında; fonasyon, konjenital anormalikler, ön dişlerde dişler arası boşluk), ortodontik anomalisi (açık kapanış, derin kapanış, çapraşıklık vb.), diş eti hastalıkları, çene eklemi bozuklukları, diş yüzeyinde kalıcı renk değişiklikleri, dil ve ağız içi dokularda hijyeni bozacak enfeksiyon, diş noksanlığı (konjenital yada diş çekimine bağlı) ve diş çürükleri (estetik, fonasyon ve hijyen açısından değerlendirilmektedir.) bulunmamak,

Türkçe’yi kusursuz konuşmak, dilde kekemelik, tutukluk, pelteklik olmamak şartları bulunmaktadır.

  1. Fiziki Yeterlilik ve Değerlendirme Testi:

Ön sağlık muayenesinde başarılı olan adaylar, bu teste tabi tutulmaktadır. Test, şınav, mekik ve 400 metre koşu branşlarında yapılmaktadır.

ç. Karar Mülakatı:

Çeşitli tekniklerle, adayın genel görünüm, davranış, konuşmasındaki akıcılık, mantıklı ve aksaksız konuşması, anlama ve anlatma kabiliyeti, kendine güveni, psikolojik yapısı, davranışları değerlendirilmektedir.

  1. Hastaneye Sevk İşlemleri:

Seçim aşamalarında başaralı olan adaylar, “Sözleşmeli Er Olur.” kararlı sağlık raporu almak amacı ile askeri hastanelere sevk edilerek, gerekli işlemlerini tamamlaması sağlanır.

  1. Seçim Aşamalarına İtiraz Esasları:

Sözleşmeli er olabilmek için hangi aşamalardan geçilir? sorusunun cevabını verdikten sonra, ayrıca adayların bir kez yazılı olarak itiraz hakları olduğunu belirtmek gereklidir. Adayların ön sağlık muayenesi ve fiziksel yeterlilik aşamalarından herhangi birine aynı gün içerisinde itiraz edebilme hakları bulunmaktadır.

Sonuçlar için yapılacak olan itirazlar aynı gün içerisinde, “İtiraz İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu” tarafından, ilgili yasal mevzuatlarda belirtilen esaslara göre değerlendirilmektedir. İtirazın sonucu adaya sözlü olarak aynı gün içerisinde bildirilir. Seçim aşamalarının yapıldığı alan terk edildikten sonra yapılacak itirazlar dikkate alınmamaktadır.

İtiraz Komisyonu tarafından başvuruları kabul edilen adaylar, ilgili komisyonda yeniden değerlendirmeye tabi tutularak, başarılı olmaları durumunda bir sonraki aşamadan itibaren devam edebilmektedirler. Fakat itirazın reddedilmesi halinde ikinci bir itiraz hakları bulunmamaktadır.

YAZILAR

Kadınların Astsubay Olabilme Şartları Nelerdir?

Astsubaylık, Milli Savunma Bakanlığı tarafından, NATO ülkelerinde yetkilendirilen asker rütbesidir. Kadın astsubay alımları nasıl ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir