Sözleşmeli Er Sınav ve Mülakat Süreci

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), yılın belli dönemlerinde kara kuvvetleri, deniz kuvvetleri, hava kuvvetleri komutanlıkları için sözleşmeli er başvurularını açar. Askerlik hizmetine devam edenler veya er, erbaş olarak tamamlayanlar sözleşmeli er olmak adına başvuruda bulunabilirler. Sözleşmeli er olmak için sadece askerlik yapmış veya yapıyor olmaya gerek yoktur. Henüz askere gitmemiş vatandaşlarda sözleşmeli er olmak için başvuruda bulunabilirler.

Sözleşmeli Er Nedir?

Türk Silahlı Kuvvetlerinin sözleşmeli asker alımları özellikle genç vatandaşların dikkatini çeken ve çok araştırdıkları konular arasında bulunmaktadır. En az ilkokul mezunu olan, 20 yaş ila 25 yaş aralığında bulunan asker adayları, sözleşmeli er olma hayalini gerçekleştirmek için ilk adım olan başvuruyu yapabilmektedir. Sözleşmeli er, Türk Silahlı Kuvvetlerinde belli bir süre hizmet vermek adına sözleşme yapmış ve bu hizmet karşılığında yüksek ödeneklerde görev yapan askerlik hizmetidir.

Sözleşmeli Er Başvuruları Nereye Yapılır?

Sözleşmeli er alımları TSK tarafından yapılmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin, belirttiği tarih aralıklarında sözleşmeli er ve erbaş alımları yapılmaktadır. Bu başvurular Millî Savunma Bakanlığının resmî web sitesinde bulunan başvuru formunu doldurarak yapılabilir ancak, internetten yapmak istemeyenler posta, faks yoluyla CV, dilekçe ve benzeri seçeneklerle başvurularını tamamlayabilmektedir. Sözleşmeli erlerde aranan eğitim şartı ise en az ilkokul mezunu olmalarıdır.

Sözleşmeli Er Sınav Aşamaları

Sözleşmeli er alımlarında öncelikle mülakat ve sınav yapılır. Bu sınava ve mülakata bağlı olarak sözleşmeli er alımları yapılmaktadır. Bu mülakatın aşamaları;
• Evrak kontrol denilen başvuru için verilmiş evrakların doğruluğunun incelenmesi,
• Asker adayının, fiziki şartlarının (boy, kilo, vücut kitle indeksi vs.) askerlik şartlarına uygun olup olmaması,
• Fiziki yeterlilik testi denilen, kişinin atikliğini ve fiziksel gücünü ölçen bir tür fiziki mülakat,
• Kişinin neden asker olmak istediğini sözlü olarak anlatması, ona sorulan soruları tatmin edici bir şekilde cevaplandırması,
• Askerlik için herhangi bir engeli bulunmaması ve sağlık raporunun bu görev için uygun bulunması,
• Güvenlik soruşturması denilen ve son işlem olan adli sicil kaydının, disiplin kayıtlarının, akli sağlığının, daha önce gördüğü tedavilerin vs. araştırılması ve onaylanmasıdır.
Sınavların değerlendirilmesi ise; fiziki yeterlilik testinin yüzde 50’si ile mülakat puanının yüzde 50’si alınarak toplam 100 puan üzerinden yapılmaktadır.

YAZILAR

Pertem Güncel İletişim Numarası

Değerli adaylar, aldığımız son bilgiye göre  kara kuvvetleri komutanlığı personel temin merkez dairesinin telefon numarası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir