Sözleşmeli Erler Oyak’a Üye Olabilir Mi?

Sözleşmeli er ve erbaşlar, belirli bir ücret karşılığında görevini yerine getiren askerlerdir. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları yılın belli dönemlerinde sözleşmeli er alımı için ilan yayınlar ve başvuruları alarak değerlendirmektedir. Fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları ile sözleşmeli er alımları yapılmaktadır.

Sözleşmeli Er ve Erbaşların Sözleşme Süreleri Ne Kadar?

Sözleşmeli erlerin ilk sözleşme süreleri 3 ya da 4 yıldır. Bu sürenin ardından sözleşmeli erlerin tekrar sözleşme imzalama hakkı bulunmaktadır. İkinci sözleşme için alt sınır 1 yıl, üst sınır 3 yıldır. Hizmet süresi 7 yıla ulaştığında bir daha sözleşme imzalanamamaktadır. Ayrıca sözleşme süresi sona ermeyen sözleşmeli erler istifa edemezler. 2 yıl hizmet veren sözleşmeli erler, sözleşmeli onbaşı, iki yıl hizmet veren onbaşılar ise sözleşmeli çavuşluğa terfi ederler.

Sözleşmeli Erlerin Özlük Hakları Nelerdir?

Sözleşmeli erler, vatani görevini yapan er ve erbaşlar gibi kışlada kalır, yemek ve yatak ihtiyaçları devlet tarafından ücretsiz olarak karşılanır. Bu açıdan yükümlü erbaş ve erlerle benzerlik taşısalar da sözleşmeli erler ücret karşılığı görev yapmaktadırlar. Sözleşmeli erlerin izin hakları vardır. Sözleşmeli erlerin 30 günü yıllık izin, 15 günü mazeret izni olmak üzere 45 gün izin kullanma hakları bulunmaktadır. Yakınlarının vefatı durumunda ise 10 günlük ek mazeret izni de verilebilmektedir. Sözleşmeli erler hafta sonları izin kullanma hakkına da sahipler. Ancak evli dahi olsalar hafta içi mesai bitiminde evlerine gitme şansları bulunmamaktadır.

Oyak Nedir?

OYAK açılımı “Ordu Yardımlaşma Kurumu” dur. OYAK, Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin yardımlaşma ve emeklilik fonudur. Yedek subay olarak askerlik görevini yapanlar tarafından, zorunlu aidat ödemesi yapmış fakat karşılığını görememiş olmaları sebebi ile şikayet edilmektedir. TSK personeline emeklilik, maluliyet ve ölüm durumlarında kendilerine veya murislerine maddi destek sağlamak amacıyla 1961 yılında kurulmuş ve holding bünyesini kazanarak Türkiye’nin en güçlü holdinglerinden birisi haline gelmiştir. Özel bir kanunu vardır. Bu özel kanunu sayesinde kurumlar vergisinden muaf olmasının avantajını kullanmış olması, büyümesinde faydalı olmuştur. Önemli, büyük yatırımları bulunmaktadır ve özellikle 2000’li yıllarda Genel Müdürlüğe özelleştirme ihalelerinde akıllı politikalar izleyen OYAK, süratle büyümüştür.

OYAK üyeliği zorunlu olup her ay maaşın %10’u kesilmektedir. 10 yılın altında OYAK üyesi olan ve sözleşmesi yenilenmeyen askeri personel, OYAK’tan yapılan kesintileri nemasız olarak kesilen net rakam üzerinden almaktadır. 9 yıl önce yapılan net kesinti ne ise o tutar verilmektedir. Oyak’a başvurular subay, sözleşmeli subay, astsubay ve sözleşmeli astsubaylar zorunlu olarak üye olurlar, Uzman Erbaş ve Uzman Çavuşlar Oyak’a istekleri doğrultusunda başvuru yapabilirler. Sözleşmeli erler Oyak’a şuanda üye olamamaktadırlar. Detaylı bilgi için Oyak’ın resmi internet sitesini ziyaret ederek başvuru detaylarını öğrenebilirsiniz. Oyak resmi internet sitesi için tıklayınız.

YAZILAR

Sözleşmeli Er Sınav ve Mülakat Süreci

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), yılın belli dönemlerinde kara kuvvetleri, deniz kuvvetleri, hava kuvvetleri komutanlıkları için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir