Sözleşmeli Erlikten Uzman Çavuşluğa Geçiş Yapılabilir mi?

Sözleşmeli erlikten uzman çavuşluğa geçiş işleminin gerçekleştirilmesi için sözleşmeli er olarak hizmet yapan personellerin bazı koşulların oluşturulması ve başvuru yapılması gerekmektedir. Sözleşmeli er olarak ordu içerisinde hizmet vermekte olan personeller, belirli bir hizmet ücreti karşılığında ordu personeli olarak çalışmaktadır. Bu hizmetin sağlanması için Türk Silahlı Kuvvetleri; Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri bünyesinde her yıl belirli sayıda personel almaktadır. Er olarak hizmete başlayan personeller ilk sözleşme sürelerinin tamamlamak için 3 yıl veya 4 yıl süresince hizmet verirler. İlk sözleşmesini tamamlayan personeller 1 veya 3 yıl arasında değişen yeni bir sözleşme imzalayarak, toplamda 7 yıl sözleşme imzalar ve bu şekilde 7 yıllık hizmet sürelerini doldururlar. İlk aşamada 2 yıl hizmetini tamamlamış olan sözleşmeli erler onbaşı rütbesine yükselirler. Sonrasında ise belirli bir hizmet süresi ile uzman çavuşluğa terfi etme hakkına sahip olabilirler.

Sözleşmeli Erlikten Uzman Çavuşluğa Geçiş Koşulları

Sözleşmeli erlikten uzman çavuşluğa geçiş koşullarının sağlanması için öncelikle sözleşmeli er personellerinin ilk sözleşmelerini imzalayarak hizmete başlamaları gerekmektedir. İlk sözleşmesini imzalayarak, 2 yıl hizmet süresini tamamlayan ve onbaşı olan personeller onbaşılık görevinde 2 yıl hizmet verdikten sonra da sözleşme ile çavuşluk personelliğine terfi etme imkanına sahiptir. Sözleşmeli er personelleri bulundukları kuvvete bağlı olarak uzman çavuş görevlerine devam etmek isteyebilirler.

Sözleşmeli er olarak görev verdikten sonra uzman çavuş olmak isteyen personeller imzaladıkları ilk sözleşme sonrasında eğitim süreci için ayrılma hakkına sahibi olurlar. Fakat bu gibi bir durum ile çavuşluğa geçiş için ayrılma sağlandığında, sözleşmeli erlik görevine tekrar dönüş yapılması mümkün değildir. Eğer, bir sözleşmeli er en az 3 yıl boyunca görevde kalırsa, uzman çavuşluğa geçiş yapmak isteyebilir. Bu süreç içerisinde yönetmeliğe bağlı bir şekilde gereken tüm koşuları oluşturmalı ve 25-29 yaş aralığında olmalıdır. Ayrıca uzman çavuşluğa geçiş için en az lise mezunu seviyesinde veya üstü noktada eğitim koşulu bulunmaktadır.

Sözleşmeli Erlikten Uzman Çavuşluğa Geçiş İşlemlerinin Yapılması

Sözleşmeli erlikten uzman çavuşluğa geçiş koşullarının tamamlanması ile birlikte 3 yıl boyunca erlik görevini sürdüren adaylar, uzman çavuş olmak için alım dönemlerini beklerler. 2 yıl görev yaparak onbaşı rütbesine yükselmiş olan erler, kendi başvuruları sayesinde değil kuvvet komutanlıklarının açmış olduğu başvurular sayesinde çavuşluğa geçiş işlemi yapabilir. Kuvvet Komutanlığı, uzman çavuş alımlarında sözleşmeli erlerin sahip olduğu takdir puanını dikkate alır. Bu puanlara göre çavuş kadrolarına personel alımı gerçekleştirilir. Temel olarak bu neden göz önünde bulundurulduğu için sözleşmeli erlerin görevlerinde nitelik durumunu yükseltmesi ve görevde başarılı bir şekilde hizmet gerçekleştirmesi gerekir. Sözleşmeli erler hizmet sürelerini ve eğitim durumlarını belirli bir kademeye ulaştırmalı ve görev süresince takdir puanı alarak ceza puanlarını olabildiğince düşük tutulmalıdır.

Sözleşmeli er görevini disiplinli bir şekilde gerçekleştiren ve kuvvet komutanlıklarında yapılan başvurular ile uzman çavuş olan personeller bazı haklara da sahip olurlar. Eğer, bir sözleşmeli er gereken şartlarla çavuş olma derecesine ulaşırsa, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde 7 yıldan daha uzun süre hizmet vererek daha yüksek oranlı maaş alabilir. Çavuş personeller hizmet sürelerine bağlı olarak daha fazla tazminat alma hakkına da sahip olabilirler. Ayrıca görevde emekli olma hakkına sahip olan uzman çavuşlar, ordu mensubu olarak belirli özlük haklarına sahip olur ve bu sayede hem sosyal hem de sağlık hizmetlerinde ordu personelleri imkanlarını kazanırlar

YAZILAR

Sözleşmeli Er Sınav ve Mülakat Süreci

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), yılın belli dönemlerinde kara kuvvetleri, deniz kuvvetleri, hava kuvvetleri komutanlıkları için …

1 Yorum

  1. Şu an askerlik hizmetimi yapıyorum onbaşıyım direk sözleşmeli onbaşı olarak başlayabilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir