Uzman Çavuş Alımı

Uzman Çavuş Adayları Dikkat

Uzman çavuş olma adaylarının merakla beklediği aday kriterleri ve eğitim hakkında bilgiler açıklandı. Yeni çıkarılan kararname ile uzman çavuş olma yolunda bir kriter daha değiştirildi. Daha önceki yıllarda şart olan lise mezunu olma hükmü kaldırıldı bu yenilikle beraber artık ilkokul mezunları da uzman çavuş olabilecek.  Alanına olan ve üstün başarı sergileyen adayların uzman çavuş olma yolu daha kolaylaşıyor. Merakla beklenilen haber resmi gazetede yayımlanarak birçok adayı heyecanlandırmış ve merakla beklenilmişti. İlkokul mezunlar da dâhil olmak üzere askerliğini yapıyor olan ve yapmış olan tüm adaylar Türk Silahlı Kuvvetlerinin alım haberini merakla bekliyor ve başvuru için sabırsızlanıyor.

MADDE 65- 3269 sayılı Kanunun ek 1. Madde değiştirilerek

“EK MADDE 1- İlköğretim mezunlarından ihtiyaç duyulacak özel ihtisası gerektiren sınıf, branş ve ihtisaslarda çok üstün başarı belgesi alanlar; kuvvet komutanları, Jandarma Genel Komutanı veya Sahil Güvenlik Komutanının kararı ile uzman erbaş olarak alınabilirler. Bunların uzman çavuşluğa yükselmelerinde lise mezunu olma şartı aranmaz.”

Peki, ilköğretim mezunu olan Uzman Onbaşı ve Çavuşların başvuru süreci ve şartları nasıl olacağı konusunda henüz TSK tarafından yeni bir bilgi olmasa da eski başvuru şartlarını belirtmekte fayda var.

1-İlk olarak aday yeni yıl ile birlikte 25 yaşını doldurmuş olacak

2-Askerlik süresinin bitiminin ardından 3 yıldan fazla süre geçmemiş olacak

3- Askerliğini yapmış veya yapıyor olması gerekmektedir.

Bu şartları sağlayan adayların önünde bu kez yazılı bir sınav var ve adaylar yazılı sınava tabi tutulacak. Adayların başvuru işlemleri incelenip ve yapılan kontrollerde Uzman Çavuşluğamani herhangi bir durum tespit edilmediğinde adayın başvurusu geçerli sayılacak ancak herhangi bir şartı sağlayamadığı takdirde başvuru iptal edilecek.

Uzman Çavuş adaylarının önünde olan yazılı sınavda sözel ve sayısal yani Atatürkçülük, inkılap tarihi kompozisyon ve temel matematik konularından toplam 5 soru sorulacak. Yazılı sınavın belirli bir baraj notu olmamakla beraber mülakatta değerlendirilecektir.

Başvuru kriterleri sağlanıp yazılı ve sözlü mülakatın ardından gerçekleşecek olan sağlık kontrolünde de belirli şartlar aranmaktadır. Peki, bu şartlar nelerdir?

  • Adayların vücut yapıları düzgün gerek dış görünüş gerekse iç organlar konusunda bir özür olmamalı. Adayların omurga yapıları, göğüs yapıları sağlam olmalı ve gözde özür (renk körü, görme kusuru) olmamalı
  • Adayların vücudunun herhangi bir yerinde yara, yanık, ameliyat, jilet, kesik, cilt hastalıkları vb izler olmamalı
  • Vücudunda dövme olmamalı dövme olanların ise yazlık kıyafetlerde vücudunun görünen yerlerinde 20 cm2, görünmeyen yerlerinde ise 50 cm2 boyutundan büyük dini, siyasi, dünyevi, cinsel işaret dövme olmamalıdır.
  • Konuşma yetisinde kusur (kekeleme, pelteklik vs) olmamalı ve Türkçeyi kusursuz konuşabilmeli.
  • Ağız yapısında sorun olmamalı ve diş sağlığı TSK’nın sağlık yönetmeliğine uygun olmalıdır.
  • Adayların boy ve kilo oranı dengede olmalı ve TSK’nın şartlarına uymalıdır.

Tüm bu şartların sağlandığı takdirde adayların önünde bu kez fiziki bir sınav var. Adaylar yazılı sözlü mülakatı geçip sağlık kontrollerinde bir sorunla karşılaşmadan ilerledikten sonra karşılaşacakları sınav olan Fiziki mülakatta gerekli olan şartları sağlamalı. İşte o şartlar.

  • Mekik koşusu diğer adıyla 1500 metre koşuda
  • Mekik çekme sınavında
  • Ve şınav çekme sınavında

Gerekli olan puanları almalı sonraki aşamaya geçmeye hak kazanmalı aksi takdirde hiç birinden puan alamaz ve fiziki mülakatı puansız tamamlarsa Uzman Çavuşluğa geçişlikteki hakkını kaybedecektir (Elenen adaylar için bir şans olan puan arttırma sınavına girebilme hakları da bulunmaktadır).Adayların FYT notu, her bir branştan aldıkları puanların toplamının branş sayısına bölünmesiyle elde edilmektedir.

Adaylar bu sınavların ardından bir kez daha sözlü mülakata tabi tutulmaktadır bu sınavda ise adaylar ile konuşulur adayın psikolojisi, konuşma yeteneği, ses tonu, heyecan durumu, olası bir durumda vereceği tepkisi ve düşünme kabiliyeti gibi davranış üzerine sınava tabi tutulur ve değerlendirmeye alınır. Sözlü mülakat başvuru/yazılı sınav / sağlık kontrolü / fiziki yeterlilik sınavının ardından aynı gün içerisinde yapılmaktadır. Bu mülakatın notu 100 üzerinden değerlendiriliyor adaylar minumum geçer not için 70 almalı aksi takdirde 70 notunun altında alan adaylar elenecektir.

Alım şartlarının belirlenmesi ise şu şekilde olmaktadır. 100 üzerinden değerlendirilen puanın; % 30’unu yazılı sınav, % 40’ını mülakat ve % 30’unu FYT notu oluşturmaktadır. Adaylar tüm şartları sağladığı ve sınavlardan geçer notunu aldığı takdirde Uzman Çavuşluğa geçebilecekler. Genç ve kendine güvenen dinamik adayların merakla beklediği başvurular için takip edin. TSK henüz kontenjan ve alımlar hakkında ne zaman yapılacağı konusunda bir bilgi vermemiş tir alımlar için resmi siteden takip yapabilirsiniz.

Uzman Çavuşluk alımları henüz başlamadı ancak başvurular başladığı an aşağıda verilen linkten başvuru yapabilir

Şimdiden tüm adaylara başarılar dileriz.

YAZILAR

Uzman Çavuş Temini Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplar

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine katılmak isten binlerce Uzman Çavuş adayları akıllarında ki soruları gidermek için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir