Uzman Çavuş İstifa Edenler

Uzman çavuş olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı veya diğer kuvvet komutanlıkları altında çalışanlar için istifa hakkının bulunup bulunmadığı merak edilen konulardan biridir. Uzman çavuş personelleri sözleşmeli olarak görev yaptıkları için sözleşmeli er başvuru ve uzman çavuş alımı 2018 işlemleri sırasında imzalatılan sözleşmedeki kurallara göre istifa etme durumları bulunmaktadır. Bu personeller için yönetmeliklerde belirtilen istifa hakları 3269 sayılı uzman erbaş kanunu kapsamında belirlenmiştir. Personeller, istifa edecekleri gibi birlikleri tarafından sözleşmelerinin feshi gerçekleştirilebilir. Bu nedenle adaylar uzman çavuş başvuru işlemleri gerçekleştirirken kendilerine sunulan sözleşme koşullarını iyice inceleyerek başvuru yapmalıdır.

Uzman Çavuşluktan İstifa Ve Sözleşme Fesih Yapılması

Sözleşmeli olarak görev alan personeller sözleşmeli er alımı 2018 veya uzman çavuş personeli başvurularını gerçekleştirirken kendilerine belirtildiği şekilde ve görev süreleri boyunca talep edildiği şekilde görevlerini yapmak zorundadırlar. Bu kapsamda vazifeleri süresince yükümlülüklerini yerine getiremeyen personeller kendi istekleriyle sözleşmelerini feshedebilir yani istifa edebilirler. Çoğu kişi uzman çavuş maaşları noktasında yüksek bir gelir elde edildiği için bu görevi tercih ederken görev süresince bazı durumlar nedeniyle istifa etmek isteyebilir. Göreve başlayan kişiler ilk 5 ay içerisinde istifa edebilir ve herhangi bir gerekçe göstermesi gerekmez. Ayrıca sözleşmesini tamamlayan uzman çavuş personelleri kendi istekleriyle görevlerinden ayrılabilirler.

Uzman Çavuşluktan İstifa Ve Görevden Uzaklaştırma

Uzman çavuş personelleri, uzman çavuş başvuru 2018 işlemlerini yapmadan önce hangi durumlarda görevden uzaklaştırılabileceklerini öğrenmelidirler. Çünkü sözleşmeli er maaşları gibi uzman çavuşlar içinde yüksek maaşlar ödendiğinden birçok kişi bu göreve yönelirken bazı durumlarda görevi yerine getirememekten dolayı Türk Silahlı Kuvvetleri sözleşmelerini feshedebilir. Örneğin, uzman çavuşlar, kendi istekleriyle belirli durumlarda istifa edebilirken 1 yıl süre zarfında 3 aydan fazla rapor ve hava değişimi kullanan uzman çavuşlar da görevden uzaklaştırılabilir. Uzman çavuş, görev alanındaki şartları yerine getiremediğinde tekrar eğitime gönderilir ve yine başarılı olamıyorsa görevi feshedilebilir. Yine görev sırasında 30 günden fazla hapis cezası alan, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenmiş standartlar dışında bir evlilik yapan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılan kişilerin sözleşmeleri feshedilebilir.

YAZILAR

Uzman Çavuşluktan İstifa Edenler Geri Dönebilir mi?

Uzman çavuş olarak atanan, uzman erbaş kursuna kazananlar veya uzman erbaş intibak eğitiminden istifa edenler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir