Uzman Çavuş Olurken Hangi Aşamalardan Geçilir?

Jandarma Genel Komutanlığı’nın Sözleşmeli Uzman Erbaş ihtiyacını karşılamak için erkek vatandaşlardan personel temin edilmektedir. Uzman çavuşluk başvurusu için askerlik hizmetini yapmış olma şartı bulunmamaktadır. Hala silah altında bulunanlar da başvuru yapabilmektedirler. Uzman çavuş olurken hangi aşamalardan geçilir? sorusuna cevaben öncelikle internet sitesi üzerinden ön başvuru şartı olduğu belirtilmelidir. Ön başvurular, internet üzerinden “www.jandarma.gov.tr” sitesinden ön başvuru formunun doldurulması sureti ile yapılmaktadır.

Çağrı yapıldığı halde seçme sınavları aşamasına katılmayan adayların ön başvuru işlemleri sonlandırılmaktadır. Asıl başvurular ise istenen belgeler ile seçim aşaması sınavlarına gelinmesi ve belgelerin kayıt kabul kuruluna teslim edilmesi ile yapılmış olmaktadır.

Ön başvuruları uygun görülen adayların seçme sınavları Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Yerleşkesi Beytepe / Çankaya / ANKARA adresinde icra edilmektedir.

Uzman Çavuş Olmak İsteyenlerin Geçmesi Gereken Aşamalar

Uzman çavuş olurken hangi aşamalardan geçilir? Sorusu cevaplanacak olursa, yazılı, sözlü ve yeterlilik sınavlarının bulunduğu söylenmelidir.

 • Bu aşamalar, kayıt, ön fiziki kontrol, yazılı sınav, fiziki yeterlilik testi, mülakat ve hastane sevk işlemleri aşamalarından oluşmaktadır.
 • Fiziki yeterlilik testi için tüm adayların spor kıyafeti (Eşofman, spor şortu, spor fanilası, spor ayakkabısı) getirmeleri gerekmektedir.
 • Seçim aşaması faaliyetleri 1 gün sürmektedir.

Geçilmesi Gereken Aşamalar Nasıl Uygulanmaktadır?

 1. Başvuru Evraklarının Kontrolü
 2. Ön Fiziki Kontrol
 3. Yazılı Sınav Uygulama Esasları:
 • Başvurusu kabul edilen adaylar yazılı sınava alınacaktır.
 • Seçim aşamasına çağrıldığı gün gereken kriterleri sağlayan adaylar eğitim seviyelerine uygun sınavlara tabi tutulacaktır.
 • Genel Kültür bölümünde; Türkçe, Tarih, Atatürkçülük ve İnkılâp Tarihi, Türkiye Coğrafyası ile Türkiye ve dünya da meydana gelen olaylar ile ilgili güncel konulardan oluşan genel kültür bilgileri,
 • Yazılı sınavlar eğitim seviyesine göre değerlendirileceğinden uzman onbaşı ve uzman çavuş yazılı sınavları ayrı ayrı günler de yapılacak şekilde planlanacaktır.
 1. Fiziki Yeterlilik Testi Uygulama Esasları (FYT):

Uzman çavuş olurken hangi aşamalardan geçilir?  sorusuna cevaben, yazılı ve sözlü sınavlardan sonra adayların gireceği en önemli sınavın fiziksel yeterlilik testi olduğu belirtilmelidir. Test, uzman erbaş adaylarının çabukluk, çeviklik ve kuvvet özelliklerini belirleyen testler olup, şınav, mekik ve hedef koşusu branşlarında yapılmaktadır.

 • Adaylar, her branştan en az 1’er puan almaları takdirde bir sonraki a şamaya katılmaya hak kazanacak, bir veya daha fazla branştan puan alamadıkları takdirde başarısız sayılırlar.
 • Elenen adayların, başarısız oldukları branşlardan bir defa not yükseltme sınavına girme hakları bulunmaktadır.
 • Adayların fiziksel yeterlilik test notu, her bir branştan aldıkları puanların toplamının branş sayısına bölünmesi ile elde edilmektedir.
 • Adayların test için yanlarında spor malzemesi getirmeleri gerekmektedir.
 • Fiziksel yeterlilik test sonuçları adaylara sözlü olarak bildirilmektedir. Adaylardan itiraz etmek isteyenler, taleplerini aynı gün içerisinde, seçim aşamasının icra edildiği bölgeyi terk etmeden iletmelidirler. (Seçim aşamasının yapıldığı yer terk edildikten sonra yapılacak itirazlar dikkate alınmamaktadır.) İtiraz talepleri aynı gün içerisinde incelenerek karar verilmekte, itiraz talebi uygun görüldüğü takdirde aday ilgili istasyona gönderilir ve itiraz sonucu adaylara sözlü olarak bildirilir. Komisyonun değerlendirmesi sonucu verdiği karara adayın ikinci bir itiraz hakkı bulunmamaktadır.
 • Teste katılacak adaylar, herhangi bir sağlık sorunu olmadığını kabul ve beyan etmiş sayılacak olup tüm seçim aşamaları süresince meydana gelebilecek sağlık sorununda sorumluluk adaylara ait olmaktadır. Ayrıca testlerin yapılacağı günde sağlık durumu itibariyle testlere katılamayacak durumda olan aday sınavlara kabul edilmeyerek ve kendisine başka bir sınav hakkı verilmemektedir.
 1. Mülakat:

Yüz yüze görüşme yoluyla adayın konuşma yeteneği, ses tonu, heyecan durumu, çok yönlü düşünme, davranışlardaki denge, kendine güven gibi unsurlar gözlemlenerek elde edilen bilgiler değerlendirilir. Mülakat, kayıt kabul ve fiziksel yeterlilik test aşamasından sonra aynı gün içerisinde uygulanmaktadır. Mülakatta geçer not 100 puan üzerinden 70’tir. 70’in altında not alanların adaylığı sonlandırılmaktadır. Mülakat sonucunda adayların başarılı olup olmadıkları, mülakatın bitiminde ya da aynı gün kendilerine sözlü olarak bildirilmektedir. Adayların mülakat aşamasına itiraz hakkı bulunmamaktadır.

YAZILAR

Uzman Çavuş Temini Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplar

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine katılmak isten binlerce Uzman Çavuş adayları akıllarında ki soruları gidermek için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir