Uzman Çavuş Sağlık Raporu İşlemleri Nasıl Olur?

Uzman Çavuş sağlık raporu işlemleri hastanelerden alınabilen, sağlık kurulu tarafından verilen raporlardır. Uzman çavuş sözleşme yenileme ve yeni alımlarda “uzman erbaş olur” kararlı sağlık kurulu raporu alması gerekir. Malulen emeklilik durumlarında sağlık kurulundan “uzman erbaş olamaz” kararlı sağlık kurulu raporu alması gerekir. MSB Per.Tem.D.Başkanlığında yapılan uzman çavuş temin faaliyeti kapsamında icra edilen seçim aşamalarında başarılı olmanız durumunda işlemlerinizin sürdürülebilmesi için Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş olan TSK, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı sağlık kurulu raporu vermeye Yetkili sağlık kuruluşlarından: uzman onbaşı adayları “Uzman Çavuş Olur/Komando Olur/Paraşütle Atlar” ve “Komando Olur/Paraşütle Atlar” uzman çavuş adayları ise “Uzman Çavuş Olur/ Komando Olur/Paraşütle Atlar” sağlık raporu almanız gerekmektedir. Hastane tarafında verilecek raporda bulunan karar hanesini ve bilgilerinizi kontrol etmeniz gerekmektedir. Sağlık işlemleriniz için herhangi bir ücret veya katkı payı alınmaz.

Uzman Çavuş Sağlık İşlemleri Aşamaları

Sevk belgelerinin geçerlilik süresi içinde hastaneye başvurmayan ve sevk belgesini herhangi bir aşamada kaybeden, kullanılmaz hale getiren adaylara yeni sevk belgesi verilmez. Herhangi bir kanuni mazeretini polisten, jandarmadan veya muhtardan alacakları tutanakla belgelendirenlere bir defaya mahsus olmak üzere Per.Tem.D.Başkanlığı tarafından hastane sevk belgesi verilebilir. Adayın hastaneye sevk tarihinden itibaren sağlık raporu işlemleri en geç 45 güne kadar tamamlanacak, bu tarihten sonra MSB Per.Tem.D.Başkanlığına gönderilen sağlık raporlarına işlem yapılmaz ve raporu ulaşmayan, geç ulaşan adayların adaylıkları sonlandırılır. Belirtilen aksaklıkları düzeltmek ve takip etmek adayın sorumluluğundadır. Hastaneler tarafından düzenlenen “Ön bildirim belgesi raporu” ve “Sağlık kurulu kararı bildirim belgesi” geçerli kabul edilmeyecektir. Sağlık raporları işlemleri yapılan hastane tarafından ağlık raporlarının hatasız şekilde düzenlenmemesinden MSB Personel Temin Dairesi Başkanlığına zamanında ulaştırılamamasından ve gönderimlerdeki gecikmelerden Milli Savunma Bakanlığı sorumlu olmayacaktır. Sağlık kurulu raporuna itiraz ve hakem muayenesine giderken; sağlık kurulu raporu olumsuz olan adayların raporun kendilerine tebliğinden itibaren (3 iş günü) içinde dilekçe ve sevk kağıdının fotokopisi ile İl Sağlık Müdürlüğüne yapılır. Sağlık durumunuz ve sağlık raporunuzla ilgili herhangi bir tereddüt oluştuğunda yerleştirilmiş olsanız dahi gerekli görülmesi halinde tekrar sağlık kurulu raporu almaya gönderilebilirsiniz.

Uzman Çavuş Sağlık Raporu Kaç Gün Geçerlidir?

Geçtiğimiz yıllarda uzman çavuş sağlık raporu süresi 7-15 gün sürebiliyordu. Devlet hastanelerinin de askeri çalışana sağlık raporu verebilmesi ile bu süre 4-10 gün arasında değişebilmektedir. Devlet hastanesinde sağlık raporu işlemleri ücretsiz olarak yapılmaktadır. Sağlık raporunuzu 5 yılda bir yenilemeniz gerekir.

 

YAZILAR

Sözleşmeli Erlikte Firar Etmenin Cezası Nedir?

Sözleşmeli erlikte firar suçu askeriyeden firar suçu olarak değerlendirilir ve sırf askeri suçlar kategorisinde alır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir