uzman çavuş adaylarının en çok merak ettiği sorular ve cevapları

Uzman Çavuş Temini Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplar

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine katılmak isten binlerce Uzman Çavuş adayları akıllarında ki soruları gidermek için internet üzerinden ciddi araştırmalar yapmaktadırlar. Ancak yapılan araştırmalarda uzman çavuş temini hakkında sorulan sorular ve verilen cevaplar adayları tatmin etmemektedir. Bu kapsamda Uzman Çavuş adaylarının sormuş olduğu soruları sizler için derleyerek elimizden geldiği kadar cevaplamak istedik. Uzman Çavuş adaylarının aşağıda belirtilen soru  ve cevaplar dışında farklı soruları varsa yorum bölümünden veya Soru Sor bölümünden bizlere ulaşabilirler.

İşte Uzman Çavuş teminin de sıkça sorulan sorular ve cevapları;

Soru: Uzman Çavuş’lar ne kadar maaş alıyor?

Cevap: Uzman Çavuşlar bölgelerine ve branşlarına göre maaşları farklılık göstermektedir. Yani doğu ve terör bölgesinde görev yapan uzman çavuşlar ile batıda görevli uzman çavuşlardan fazla maaş almaktadır. Bu sorunun net cevabını vermek zordur. Ancak yeni başlayan uzman çavuş yaklaşık 6500,00 Türk Lirası branş, görev yeri, medeni durumu, evliyse çocuk sayısı aldığı maaşı etkilemektedir.

Soru: Orta Okul mezunu uzman çavuş olabilir mi?

Cevap: Uzman çavuş teminin de Milli Savunma Bakanlığının açıklamış olduğu başvuru şartlarına göre başvurulabilir. Uzman Onbaşı için alım yapılırsa ilk öğretim okulu şartı aranmaktadır. Ancak uzman çavuş alımı için en az lise mezunu şartı aranmaktadır. Son alımlar göz önünde bulundurulursa Milli Savunma Bakanlığı şuanlık ilk öğretim okulu mezunu uzman çavuş almamaktadır.

Soru: Uzman çavuş olabilmek için askerlik şartı aranıyor mu?

Cevap: Uzman çavuşa başvuru yapabilmek için askerliğini hali hazırda erbaş veya er olarak yapıyor olmak ya da askerlik terhisinden 5 yılı doldurmamak şartı aranmaktadır.

Soru: Uzman Çavuşluğa nasıl başvurabilirim?

Cevap: Uzman çavuş olmak isteyen adaylar Milli Savunma Bakanlığının https://personeltemin.msb.gov.tr/ adresine girerek ana sayfada bulunan Uzman Erbaş Başvuru formuna tıklayıp gerekli yerleri doldurarak ön başvuruyu yapabilir.

Soru: Uzman çavuş başvuru şartları nelerdir?

Cevap: Uzman çavuş başvuru şartlarını daha önce yazdığımız yazımızda detaylı olarak yer verdik isteyen uzman çavuş aday adayları UZMAN ÇAVUŞ BAŞVURU ŞARTLARI tıklayarak detayları inceleyebilir.

Soru: Uzman Çavuş Fiziki Yeterlilik Testi nedir ? neler sorulmaktadır?

Cevap: Uzman çavuş adaylarının ön başvuruyu tamamladıktan sonra Milli Savunma Bakanlığı Personel Temin Başkanlığının sayfasında yer alan sonuçlara müteakip adaylığa hak kazananlar sınava tabi olur. Yazılı sınavında başarılı olan adaylar belirtilen günde, yerde ve saatte hazır bulunarak Fiziki Yeterlilik Testine tabii olurlar. Fiziki yeterlilik testi ön başvuru formunda belirtilen tabloya göre şınav, mekik, koşu ve ön sağlık muayenesinden oluşur, Şınav, mekik ve koşu sınırları belirtilen tabloda yer almaktadır.

Soru: Uzman çavuş yazılı sınavında neler soruluyor?

Cevap: Uzman çavuş adaylarının en çok merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Başvuru yaparken, başvuru kılavuzunda sınav bilgileri yer almaktadır. Genellikle 50 genel yetenek 50 genel kültür olarak sorulmaktadır.

Soru: Uzman çavuş olma da yaş sınırı kaç?

Cevap: Uzman çavuş başvuru yaş sınırı en çok sorulan sorular arasındadır.  Alım yapılan yılın Ocak ayının ilk günü itibariyle 27 yaşını bitirmemiş olmaktır.

Soru: Uzman çavuşluğu kazandım bütün aşamaları geçtim ne zaman atanırım ?

Cevap: Uzman çavuş temininde tüm aşamaları geçerek başarılı olan adaylar en son olarak güvenlik testinden geçerler. Güvenlik testi olumlu olan adaylar en kısa sürede güncel telefon numarasından adaya bilgi verilerek ataması gerçekleşir.

Soru: Uzman çavuşlar kaç yıl sözleşme imzalar?

Cevap: Uzman çavuşlar mesleğe başladığı günden itibaren en az 2 yıl en fazla 5 yıl süreyle sözleşme imzalayabilmektedirler.

Soru: Uzman çavuşlar en fazla kaç yıl çalışabilirler?

Cevap: Son çıkan kanun ile beraber daha önce 45 yaşına kadar çalışan uzman çavuşların çalışma yaş sınırı 52 olarak değiştirilmiştir.

Soru: Uzman çavuşluktan emekli olabilir miyim?

Cevap: Uzman çavuşlukta gün doldurarak emekli olunmamaktadır. Malulen emeklilik dışında 52 yaşını dolduran uzman çavuşlar Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde uygun memur kadrolarına atanarak emeklilik günlerini doldurmalarına müteakip memur olarak emekli olurlar.

Soru: Uzman çavuşlar memur olabilir mi?

Cevap: Uzman çavuşluktan istifa etmeden sözleşmesinin bitimine müteakip devletin uygun kadrolarında (açıktan alınan memur kadroları) çalışabilirler.

Soru: Uzman Çavuşluktan Astsubaylığa geçebilir miyim?

Cevap: Uzman çavuşluktan Astsubaylığa geçişler 2 aşamalı olarak yapılmaktadır.

  1. Aşama en az lise mezunu ve meslek yılında 1. yılını tamamlayan ve 26 yaşını geçmemiş olan uzman çavuşlar, kıta kaynaklı olarak astsubaylığa başvurabilirler. Başarılı olan uzman çavuşlar Kara Kuvvetleri Komutanlığı Astsubay Meslek Yüksek Okulunda eğitime tabi olarak Astsubaylığa geçebilirler.
  2. Aşama Uzman çavuşlukta 4. meslek yılını doldurup 8. yılına girmeyenler ve en az 2 (iki) yıllık Meslek Yüksek Okulu mezunu olan uzman çavuşlar başarılı olmaları halinde ATASAK eğitimine tabi olurlar, Eğitimden başarılı olanlar astsubaylığa geçmeye hak kazanır.

YAZILAR

Jandarma Uzman Çavuş Nasıl Olunur?

Sitemizin değerli takipçilerinin merakla beklediği ve aklında soru işaretleri bulunan konulardan bir diğeri de Uzman …

1 Yorum

  1. Merhaba herkese
    Ben 2019 da rahatsizligim dan doyali 90 günden fazla rapor aldım ve son aldığım heyet raporu tşk da görev yapar raporu idi uzman çavuş olarak yapıyordum görevimi 90 günden fazla olduğu için sözleşmeli fesih ettiler tekrar gitme gibi bir ihtimalim olurmu varsa nasıl olur yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir