Uzman Çavuşlar

Uzman er ve erbaş alımları her sene Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan ilan ve açılan başvurular sayesinde yapılmaktadır. Milli Savunma Bakanlığı; Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde personel alımı yaparken İçişleri Bakanlığı da Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde sözleşmeli er ve uzman çavuş başvuru işlemleri açmaktadır. Komutanlıklar bünyesinde sözleşmeli er alımı 2018 işlemleri yapılmasından çok uzman çavuş alımı 2018 konusu merak edilmektedir. Çünkü uzman çavuş olarak görev alan personeller daha üst rütbede bulundukları ve daha yüksek maaş aldıkları için ve lise mezunları için başvuru yapıldığından dolayı daha revaçta olmaktadır. Ayrıca jandarma ve sahil güvenlik komutanlığında görevlendirmek için ilkokul mezunu uzman çavuş alımları da yapılmaktadır.

Uzman Çavuşlar Hangi Noktalarda Görev Alır?

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde uzman çavuşlar, gerçekleştirdikleri görevlere uygun bir şekilde ve bulundukları bölgeye göre uzman çavuş maaşları ile çalışmaktadır. Daha alt kademede bulunan er personeller için sözleşmeli er maaşları daha düşük bir konumda bulunmaktadır. Uzman çavuşlar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde belirtilen koşullara göre birlik komutanlıklarında piyade, tankçı, topçu ve havan çavuşu, hava savunma, kara havacılık, istihkam, istihbarat ve muhabere konularında görev alabilirler. Farklı şekilde Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde görev alan uzman çavuş personelleri de yine sahada ya da lojistik görevlerde çalışabilirler.

Uzman Çavuşlar Ne Zaman Başvuru Yapmalıdır?

Eğer uzman çavuş olarak herhangi bir kuvvet komutanlığında ya da Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı bünyesi altında görev yapmak isteyen kişiler internet üzerinden yapılan duyurulara uygun şekilde başvuru yapmalıdır. Milli Savunma Bakanlığı veya İçişleri Bakanlığı web sitesinde yayınlanan kılavuz bilgilerine uygun olarak uzman çavuş başvuru 2018 işlemlerini gerçekleştiren adaylar, sınav koşullarında başarılı olduklarında göreve alınabilirler. Her yıl sözleşmeli er başvuru işlemleri açıldığı gibi uzman çavuşluk içinde başvuru işlemleri açılarak belirli koşullarda personel olmaktadır. Alınan personeller ihtiyaçlara yönelik bir şekilde eğitimleri tamamlandıktan sonra sözleşme süreleri kapsamında görevlendirildikleri birlik veya alanda hizmet verirler.

YAZILAR

Sözleşmeli Erlikte Firar Etmenin Cezası Nedir?

Sözleşmeli erlikte firar suçu askeriyeden firar suçu olarak değerlendirilir ve sırf askeri suçlar kategorisinde alır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir