Uzman Çavuşluk Sınavları ve İlk Okul Mezunu Uzman Çavuş Olabilir mi?

Uzman çavuş olmak askerlik mesleğine gönülden bağlı olan birçok kişini hayalidir. Bu yüzden gençler sürekli uzman çavuş alımları hakkında araştırmalar yaparak başvuru süreçlerini ve detaylarını yakından takip ederler. Bu doğrultuda ilk okul mezunu uzman çavuş olabilir mi sorusu çokça akla gelir. Böyle bir sorunun cevaplandırılması Türk Silahlı Kuvvetlerinin daha önce yaptığı uygulamalara bakılarak mümkündür. Bu doğrultuda ilkokul mezunu kişilerin uzman çavuş olabilmelerinin önünde hiçbir engel yoktur. Fakat çeşitli zamanlarda TSK tarafından düzenlemeler yapılmakta, yapılan  düzenlemelere göre uzman çavuş alım şartları değişkenlik gösterebilmektedir. Çeşitli zamanlarda yapılan düzenlemeler ilkokul mezunlarına uzman çavuşluk yolunu açmaktadır ki bunun örneklerinden birisi 2017 yılında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamedir. 681 sayılı kararnameyle ilk okul mezunu kişilerin uzman çavuş olmalarının yolu açılmıştır. Fakat şunu unutmamak gerekir ki tek şart eğitim durumu değildir. TSK’nın bütün ilanlarında olduğu gibi uzman çavuş ilanlarında da eğitim durumu yanında başka şartlar da aranmakta, zaman zaman çeşitli istisnalar çıkarılmaktadır.

Uzman Çavuş Olabilmenin Şartları

Ülkemizde zorunlu 8 yıllık eğitim 1997 yılında başlamıştır. Dolayısıyla askerlik mesleğini yapabilecek kişilerin sadece ilkokul mezunu olmaları oldukça düşük bir ihtimaldir. Bu yüzden TSK ilanlarında temel olarak ilköğretim mezunu veya lise mezunu olma şartını koşmaktadır. İlk okul mezunlarının da uzman çavuş olabileceklerini özel ilan maddeleriyle, özel durumlarda mümkün kılmaktadır. Geçen yıl yapılan alımlarda özel ihtisas gerektiren sınıflarda, branşlarda başarı belgesi almış ilkokul mezunlarının komutanlık kararıyla uzman erbaş olabilecekleri; alınan uzman erbaşların uzman çavuşluğa geçişlerinde lise mezunu olma şartının aranmayacağı kararlaştırılmıştır.

TSK’nın uzman çavuş alımlarında şartları her ilanda özel olarak belirtilir. Bu yüzden başvuracak kişilerin ilan metinlerini dikkatlice incelemeleri, şartları sağladıkları taktirde başvuruda bulunmaları gerekir. Aksi taktirde başvuruları geçersiz sayılabilir. Başvurup başarılı olsalar dahi göreve başlatılmazlar. İlk okul mezunu uzman çavuş olabilir mi sorusuyla birlikte normal şatlarda uzman çavuş alımlarında şu şartlar aranmaktadır:

  • İlan yılının 1 Ocak günü itibariyle 25 yaşını doldurmamış olmak,
  • Askerlik hizmetine devam ediyor veya askerlik hizmetini bitirmiş olmak,
  • Zorunlu askerlik hizmetini bitirenler için terhis tarihinden itibaren 3 yılın geçmemesi olması.

Yukarıda saydığımız şartlar dışında uzman çavuş seçimlerinde çeşitli kriterler vardır. Bunların başında sağlıklı olmak gelir. Ayrıca boy ve kilo şartları da vardır. Adayların başvuruları belirtilen şartlara göre kabul edilirken başvuru işlemlerinden sonra seçim şartları yerine getirebilmeleri gerekir.

Uzman Çavuş Adaylarının Seçim Aşamaları

Uzman çavuş olmayı düşünen ilk okul mezunları İlk Okul Mezunu Uzman Çavuş Olabilir mi diye merak ediyor olabilir. Fakat görüldüğü gibi uzman çavuşluğun şartları sadece eğitim seviyesiyle sınırlı değildir. Eğitim seviyesi sadece başvuru şartlarından bir tanesidir. Başvuru yapıldıktan sonra da adaylar seçim aşamasına tabi tutulmakta, belli başlı aşamalardan geçmeleri gerekmektedir. Başvuru şartlarını sağlayan ve evraklarını eksiksiz tamamlayan adayları bekleyen ilk aşama yazılı sınavdır. Yazılı sınav temel eğitim bilgilerine dayanmakta ve mülakat esnasında değerlendirilmeye tabi tutulmaktadır. İkinci olarak sağlık muayenesi yapılmaktadır. Bu aşamada vücut yapısının düzgün olması, fiziki görünüşünün kusursuz olması gerekmektedir. Ameliyat geçirilmiş olması, göğüs kafesindeki, omurgadaki şekil bozukluklarıyla beraber gözlerdeki şaşılık, renk körü olma da elenme sebebidir. Ayrıca vücudun herhangi bir yerinde yanık izi bulunması, jilet izi bulunması, doğuştan leke bulunması engel teşkil eder. Ağız ve diş yapısı da önemlidir. Dişlerin düzensiz olmasıyla beraber kekemelik, pelteklik, tutukluk, boğumlama olması da sağlık yeteneği yönetmeliğince elenme sebebidir. Sağlık kontrollerini başarıyla geçen uzman çavuş adayları ardından fiziki mülakata, diğer adıyla spor mülakatına alınırlar. Bu aşamada adaylar koşu, mekik, şınav branşlarında teste tabi tutularak fiziki yeterliliklerini sergilemeleri istenir. Hiçbir branştan puan alamayan adaylar elenir. En az bir branştan puan alanlar sonraki aşamaya geçmeye hak kazanırlar. Fakat her branşın puanlandırması vardır. Fiziki mülakat aşamasında adaylara tanınan avantajlardan bir tanesi adayların başarısız oldukları branşlarda bir sefere mahsus not yükseltmeye girebilmeleridir. Bu sayede ikinci bir şans elde edilmiş olur. Fiziki yeterlilik testinde puan alan adaylar için son aşama sözlü mülakattır. Sözlü mülakatta bir jüri önünde adayların konuşma yeteneği, ses tonu, heyecan seviyesi, çok yönlü düşünebilme yeteneği, pratik algılama yeteneği, davranışlarındaki denge düzeyi değerlendirilir. Sözlü mülakatta adayların 100 puan üzerinden en az 70 almaları gerekir. 70’in altında not alan adaylar elenmiş sayılır. Uzman çavuş alımlarında değerlendirmeler 100 puan üzerinden yapılır. Puanlandırmada yazılı sınavın oranı %30, fiziki yeterliliğin oranı %30 ve sözlü mülakatın oranı %40’tır. Görüldüğü gibi ilk okul mezunlarının uzman çavuş olabilmeleri yasal olarak mümkündür. Fakat bu sadece gerekli şartlardan birisidir. Bir adayın uzman çavuş olabilmesi çok daha başka şartlar gerektirmekte, başvuru kabulünden sonra da adaylar zorlu bir eleme sınavlarına tabi tutulmaktadır.

YAZILAR

Uzman Çavuş Temini Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplar

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine katılmak isten binlerce Uzman Çavuş adayları akıllarında ki soruları gidermek için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir