Uzman Çavuşluktan Memurluğa Nasıl Geçilir?

Uzman çavuşluktan memurluğa geçiş genellikle uzman çavuşluğa başvuru yapan kişilerin en çok merak ettiği konular arasındadır. Uzman çavuş personellerinin devlet memurluğuna geçişi için bazı personellere hak tanınmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde her yıl ihtiyaca bağlı olarak birçok uzman çavuş alımı yapılmaktadır. TSK bünyesinde çavuşluğa başlayan her personel, sahip olduğu bilgi ve becerileri ile birlik komutanları tarafından belirli pozisyonlara yerleştirilir. Uzman çavuşlar, görevleri sırasında herhangi bir ceza veya hatayla sözleşmesi fesih edilmediği sürece kendi isteği ile istifa edebilir. İstifa eden uzman çavuşlar devlet memurluğuna geçiş için talepte bulunabilir.

Uzman çavuş personelinin devlet memurluğuna geçiş yapabilmesi için daha önce 2 yıl uzman erbaş olarak çalışması ve kendi isteğiyle istifa etmesi gerekiyordu. Bu koşulda istifa eden personeller KPSS şartı olmadan devletin boş kadrolarına atanabiliyordu. Fakat 2013 yılında çıkarılan kanunla 2 yıllık çalışma zorunluluğu 7 yıla çıkarıldı. Devlet memurluğuna geçiş işlemleri, 657 sayılı devlet memurları kanunu 92. maddesi gereğince yapılmaktadır.

Uzman çavuşlar günümüzde de KPSS sınavına girmeden devlet memurluğu kadrolarına atanabilirler. Fakat önemli bir nokta olarak atanacakları devlet kurumunun atama şartlarını mutlaka yerine getirmelidirler. Devlet kurumlarının açık kadrolarına memur alımı yapılmasına göre genellikle Maliye Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı gibi bakanlıkların izne tabi olarak atama yapılabilir. Bu konuda gerekli başvuruların ilgili kurumun mevzuatına göre gerçekleştirilmesi lüzumludur. Ayriyeten bu konuyla ilgili oluşturulacak bir dilekçe veya dosya bulunmamaktadır.

Uzman Çavuşluktan Memurluğa Geçişte Maaş Değişimleri

Uzman çavuşluktan memurluğa geçiş gerçekleştiren askeri personellerin mutlak olarak maaşlarında değişim yaşanabilir. Askeri personel olarak çalışan ordu mensupları, 657 sayılı devlet memuru kanununa geçiş yaptıktan sonra maaş hesaplamaları çalıştıkları kurumlara göre yapılacaktır. Fakat maaş değişiminde en önemli ayrıntı uzman çavuş personelinin kaç yıl orduda görev vermiş olduğudur. Kural gereği 7 yıl çalışmış bir uzman çavuş devlet memurluğu için başvuru yapabilir. Yani bu durumda 7 yılın üçte biri oranında iki dik yükseliş bir yan derece alma imkanına sahip olurlar. Bu durumda maaşları devlet memurlarının maaşları üzerinden hesaplanır.

Çavuşluktan memurluğa geçiş yapanların kadrosu ise genel idari hizmetler veya teknik hizmetler sınıfında olabilmektedir. Hangi kadroda ve birimde istihdam edileceği kurum tasarrufunda bulunmaktadır. Devlet memurluğuna geçiş yaptığınızda, kurum amiriniz tarafından orduda verdiğiniz hizmetlerde gösterdiğiniz bilgiler, beceriler ve aldığınız eğitimler göz önünde bulundurularak görevlendirmeniz yapılır.

Devlet memurluğuna geçiş gerçekleştirdikten sonra tüm memurlar gibi siz de yükselme sınavlarına girerek kademe ilerlemesi sağlayabilirsiniz. Kurumda araştırmacı, uzman, müdür veya müdür yardımcısı gibi kadrolara yükselmek için kurum içi yapılan yükseltme sınavları uygulanır. Uzman çavuşlar, devlet memuru olduktan sonra açılan bu sınavlara başvurarak görevde yükselme şansı elde edebilir.

Uzman Çavuşluktan Memurluğa Geçiş Dönemleri

Uzman çavuşluktan memurluğa geçiş işlemlerinin yapılması için başvuru işlemleri yıl içerisinde değişen zamanlarda olabilir. Bu işlem için herhangi bir sınav veya başvuru zamanı net olarak bulunmaz. Asgari 7 yıl görev yapmış olan uzman çavuş, kendi isteğiyle istifa edebilir ve memuriyete geçiş için talep alan kurumlara başvuru yapabilir. Fakat bu noktada kurumların yıl içerisinde farklı dönemlerde talep açtıkları bilinmelidir. Hatta bazı kurumlar bir yıl içerisinde hiç memur alımı yapmıyor da olabilirler. Örneğin, İçişleri Bakanlığı arşivleri incelenerek hangi dönemlerde memur alımları yapıldığı ve istifa sonrası yeniden atama kurası açtığı görülebilir.

Memurluğa geçiş yapan çavuşlar tüm devlet kurumlarında çalışabileceklerdir. Başvuru yapıldıktan sonra yaklaşık 15 gün gibi bir süre içerisinde araştırma, boş kadro ve başvuru sayısına göre görev yerleri belli olabilir. Uzman çavuş istifa ettikten sonra devlet memurluğuna geçiş yapmak için herhangi bir süre sınırlaması olmadan başvuru gerçekleştirebilir. Önemli olan nokta gereken kriterleri karşılanmasıdır. Eğer, uzman çavuşluktan istifa ederseniz, bu noktadan sonra herhangi bir bağınız kalmadığı için ticaretle uğraşabilir veya sigortalı olarak da çalışabilirsiniz. Ancak önemli bir nokta olarak istifa ettiğiniz dönemden sonra asker ve memur olarak elde ettiğiniz hakların kaybolacağını bilmenizdir. Çavuş olarak almış olduğunuz askeri hakları istifa sürecinden sonra kaybedeceksiniz. Hatta devlet memurluğu sürecinde de sadece memuriyet haklarına sahip olacaksınız.

YAZILAR

Sözleşmeli Erlikte Firar Etmenin Cezası Nedir?

Sözleşmeli erlikte firar suçu askeriyeden firar suçu olarak değerlendirilir ve sırf askeri suçlar kategorisinde alır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir