MARDİN’İN NUSAYBİN İLÇESİNDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SÜREN DÖRT MAHALLEDE GÜVENLİK GÜÇLERİ VE TERÖRİSTLER ARASINDA ÇATIŞMALARA ARALIKSIZ DEVAM EDİLİYOR. ÇATIŞMALARDA İKİ TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ. İKİ TERÖRİSTİN İSE YARALI ŞEKİLDE SİLAHLARINI BIRAKARAK KAÇTIĞI ÖĞRENİLDİ. OPERASYON BÖLGESİNDE ÖRGÜTE KARŞI GELEN VATANDAŞLARIN EVLERİNİN TERÖRİSTLER TARAFINDAN FİŞLENDİĞİ DİKKAT ÇEKTİ. (ALEV HAMİTOĞULLARI -/MARDİN-İHA)

Uzman Çavuşluktan Nasıl Emekli Olunur?

Uzman erbaş olarak da bilinen uzman çavuşların Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesi altında çalışma süreleri en fazla kırk beş yaşına kadardır. Uzman çavuş rütbesi alan askerler şartları ve kriterleri sağlıyorlarsa uzman çavuş sıfatıyla eğer karşılamıyorlarsa sivil memur olarak emekli olabilirler. Görev süresi elli iki yaşına kadar devam eden bu süre içerisinde orduda görev alan uzman çavuşlar emekli olabilir ya da emeklilik zamanını hak edene kadar devletin atadığı bir kurumda sivil memur konumunda çalıştıktan sonra emekli olabilirler. Kırklı yaşların üzerinde olan uzman çavuşların nöbet, eğitim, sözleşme yenilemesi gibi alanlarda sıkıntı yaşamaması için de başka bazı düzenlemeler Türk Silahlı Kuvvetlerin gündeminde olan bir konudur.

Uzman Çavuş Olmanın Koşulları

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev almak birçok gencin hayal ettiği statülerden birisidir. Uzman çavuş olarak görev yapmak isteyen gençlerin sahip olması, edinmesi gereken şartlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Uzman çavuşluk başvurusu yapılan tarihte terhis edilme zamanının üzerinden üç yıl geçmiş olmalıdır. Er ya da erbaş olarak askerlik yapılmış olmalıdır. Uzman çavuş alımı yapılacak konumlarda aranan vasıflara sahip olunmalıdır. Başvuru yapılacak sene bir ocak tarihi itibariyle yirmi beş yaşı aşmamış olmak gereklidir. Askeri öğrenciyken bu konumdan ilişiği kesilmemiş olmalıdır. Başvuru öncesinde Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş, asteğmen görevi alınmamış olmalıdır. Askerliği boyunca kendisinden üst konumda olan komutanlarından şikayet almamış olması gerekir. Askerlik süresince Askeri Ceza Kanununda yer alan yüz kırk sekizinci maddeden dolayı ceza alınmamış olmalıdır. Taksir ile işlenen suç fiilleri dışında affa uğramış, zaman aşımına uğramış, para cezasına çevrilmiş artık adli sicil kaydından çıkarımı yapılsa dahi hiçbir suçtan hakkında hüküm verilmemiş olmalıdır. İstenilen boy ve kilo ağırlığına sahip olunmalıdır. Boy şartı en az 1.64, en fazla 2.10 cm kilo ise boyla orantılı olmalıdır. Üç farklı alanda yapılacak olan yazılı, mülakat ve fiziki yeterlilik sınavlarında başarılı olunmalıdır. Ve askeri hastaneden alınacak olan sağlık raporlarına sahip olunmalıdır.

YAZILAR

Sözleşmeli Erlikte Firar Etmenin Cezası Nedir?

Sözleşmeli erlikte firar suçu askeriyeden firar suçu olarak değerlendirilir ve sırf askeri suçlar kategorisinde alır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir