UZMAN ÇAVUŞUN SINIFINA GÖRE YAPTIĞI GÖREVLER?

Uzman Çavuş’un Sınıfına Göre Yaptığı Görevler Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda değişik sorumluluklar dâhilinde yürütülmektedir. Ancak değişmeyen tek şey Uzman Çavuş’un ordumuzun bel kemiği olduğudur. Ordumuzun bel kemiği Uzman Çavuşlar’ın görev ve sorumlulukları genel olarak aşağıdaki gibidir.

Kara Kuvvetleri

Piyade: Her türlü hava ve arazi şartlarında karada muharebe görevlerini yapar, hudutların güvenliğini piyade birlikleri sağlar. Piyade sınıfında olan bir Uzman Çavuş genelde; Manga komutanı, uzman nişancı, keskin nişancı, taktik tekerlekli araç sürücüsü olur.
Tank: Tank sınıfında olan Uzman Çavuş genelde; Tank sürücüsü, Tank Nişancısı olur.
Topçu ve havan: Uzak mesafedeki düşmanı baskı altında tutmak veya etkisiz hâle getirmek için uzaktan ateş desteği sağlar. Bu sınıftaki Uzman Çavuş genelde Havan manga komutanı, Ateş idare uzmanı, İleri gözetleyici olur
Hava savunma: Görevi her türlü düşman uçağı, füzesi ve hava araçlarını etkisiz hale getirmek ve hava sahasını korumaktır.
Kara havacılık: Bu sınıfta olmayı seçerseniz helikopter nişancısı olabilirsiniz, yalnız bunun için önce Uzman/Keskin nişancı kursuna katılmanız gerekebilir.
İstihkam: Düşman mayınlarını bularak ve imha etmek, harekat sahasındaki engelleri etkisiz hâle getirmek, düşmanın hareket etmesini engellemek görevlerinin başında geliyor diyebiliriz. Bu görevde olursanız bir inşaat makinasını kullanabilir, operatörü olabilirsiniz (kepçe ya da greyder operatörü gibi)
İstihbarat: Yasalar çerçevesinde muharebe için gerekli olan bilgilerin toplanması,analizi, yayımlanması ve kullanılmasını içeren görevleri yerine getirebilirsiniz.
Muhabere(MEBS): Telsiz ve telefonların bakımı ve kullanımı temel görevleri arasındadır.

Hava Kuvvetleri

Uçak bakım: Tüm uçak, uçak sistemleri, destek teçhizatı, test cihazları ve mühimmatın en üst düzeyde göreve hazırlığını sağlamak ve bunları devam ettirmektir.
Muhabere(MEBS): Görevi Taktik ve stratejik iletişimi sağlamaktır.
İstihkam: Uçak pistlerinin bakımı onarımı gibi çeşitli görevlerden sorumludur.
Piyade: Kışla içi ve çevresinin korunması, nöbet hizmetleri gibi görevlerden sorumludur.
Ulaştırma: Envanterdeki motorlu araçların bakım ve onarımları, uçak yakıtlarının taşınması gibi görevlerden sorumludur.
Levazım(İkmal hizmeti): ihtiyaçları tespit ve tedarik eder. Sosyal hizmetlerde ve bakım onarım hizmetlerinde de bulunur.
Hava savunma: Yerde konuşlu hava savunma silahlarıyla havadan gelebilecek hertürlü saldırıyı tespit eder ve bu saldırıları önler.

Deniz Kuvvetleri

Topçu, Serdümen, Porsun, Mayıncı, Telsiz, Deniz Piyadesi, Motorcu, Elektrikçi, Yara Savunmacı, Şoför, Kurbağa Adam, İkmalci, Denizaltıcı(İkmal), Sıhhıye, Mekanikçi, İstihkamcı, Kademeci.

Jandarma Genel Komutanlığı

Jandarma Genel Komutanlığı İç İşleri Bakanlığı’na bağlıdır. Jandarma’nın mülki, adli ve askeri görevleri vardır.

YAZILAR

Sözleşmeli Erlikte Firar Etmenin Cezası Nedir?

Sözleşmeli erlikte firar suçu askeriyeden firar suçu olarak değerlendirilir ve sırf askeri suçlar kategorisinde alır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir