Uzman Erbaş İle Uzman Çavuş Arasındaki Fark Nedir?

Türk Silahlı Kuvvetleri personel alımlarında çeşitli kavramlar karşımıza çıkmakta ve bunların ne olduğu tam olarak bilinmemektedir. İşte bu bilinmezlerden birisi de uzman erbaş ile uzman çavuş arasındaki fark nedir konuludur. TSK çeşitli zamanlarda ilanlara çıkmakta, duyurular yayınlayarak uzman erbaş veya uzman çavuş gibi rütbelerde alımlar yapılacağını açıklamaktadır. Pek çok kişi tarafından da bunların farkı var mıdır, yoksa aynı mıdır, farkları varsa hangisi ast hangisi üsttür. Alım şartlarında, maaşlarında, yükselmelerinde ne gibi kriterler vardır diye merak edilmektedir. Öncelikle uzman erbaş ile uzman çavuş birbirinden farklı değildir. Farkları kapsamlarından kaynaklanmaktadır. Bu iki kavramın karşımıza sıkça çıkmasının nedeni Türk ordusunun profesyonel orduya geçiş sürecinde olmasından kaynaklanmaktadır. TSK kendi içerisinde uzmanlaşmaya gitmekte, belli bir zamana yayarak askerliği tamamen profesyonel hale getirmeyi amaçlamaktadır. Bu, ilerleyen zamanlarda kısa dönem, uzun dönem askerlik hizmetlerinde yeni düzenlemelerin yapılacağı, bedelli, tek tip askerlik gibi düzenlemelerle ordunun mesleği tamamen askerlik olan kişilerden oluşacağı anlamına gelmektedir. Personel alımlarında uzman erbaş ve uzman çavuş kavramlarının sıkça karşımıza çıkmasıysa alımların genel olarak bu iki rütbede yapılıyor olmasından kaynaklanmaktadır.

Uzman Erbaş Alım Şartları

Türk Silahlı Kuvvetlerinde Uzman Erbaşlık Kanunu vardır. Bu kanuna göre TSK içerisinde devamlılık arz eden kritik görevlerde yetişmiş personel ihtiyacını karşılamak için alımlar yapılır. Belli bir ücret karşılığında istihdam edilen personeller uzman onbaşı ve uzman çavuş rütbelerinde görev yaparlar. Uzman onbaşı ve uzman çavuş rütbelerindeki askerlerin tamamına ise uzman erbaş adı verilir. Dolayısıyla uzman çavuşluk uzman erbaşlığın bir alt koludur. Aslında uzman erbaşlık diye bir rütbe yoktur. Tıpkı subaylığın altında teğmen, üsteğmen, yüzbaşı, binbaşı gibi sınıflar olduğu gibi uzman erbaşlığın altında da uzman onbaşı ve uzman çavuş rütbeleri vardır. TSK personel alımı ilanına çıktığı zaman da uzman erbaş alımı adı altında genel ilan vermektedir. Dolayısıyla uzman erbaş ile uzman çavuş arasındaki fark nedir diye merak edenleri asıl bahsettikleri uzman onbaşı il uzman çavuş arasındaki farktır.

En basit tabirle uzman onbaşı ile uzan çavuşun arasındaki astlık üstlükte uzman çavuş uzman onbaşının üstüdür. Uzman onbaşının rütbesinde tek fırfırlı kırmızı Ayyıldız yer alırken uzman çavuşun rütbesinde çift fırfırlı kırmızı Ayyıldız yer alır. Uzman onbaşı olarak görev yapan askerler kıdem aldıklarında uzman çavuşluğa yükselirler. Bunun dışında aralarında hak yönünden fark yoktur. TSK ihtiyaç sayısınca uzmanlık alanları belirler ve adaylardan çeşitli şartlar ister. Sertifika sahibi olmak, meslek liselerini, liselerin ilgili alanlarından mezun olmak, ön lisans programlarının ilgili alanlarından mezun olmak son yıllarda en fazla istenen ön şartlardır. Adayların sadece kendilerini yeterli gördükleri beyanı yeterli değildir. Bunu, belgelendirmeleri gerekir. Aksi taktirde başvuru sonrası evrak inceleme aşamasında elenirler. Bazen özel alanlarda TSK alım şartlarında esneme yapabilir. İlk okul mezunu kişilerin de uzman erbaş alımlarına başvurabileceklerini belirtebilir. Uzmanlık branşları da her alımda farklılık gösterebilir.

Uzman onbaşı ve uzman çavuş alım şartları zaman zaman değişkenlik gösterebilmektedir. Bu yüzden her alım dönemindeki güncel şartların adaylarca incelenmesi gerekmektedir. Temel şart Türk vatandaşı olmak ve en az lise veya dengi bir okul mezunu olmaktır. Askerlik hizmetine devam eden kişiler başvuru yapabilir ve adayın terhisini üzerinden 3 yıl geçmemiş olmalıdır. Her iki grubun alım yaş şartı 25 yaşını geçmemiş olmaktır. Uzman onbaşı ve uzman çavuş olma süreci başvuru, kayıt kabul, yazılı sınav, fiziki yeterlilik testi, mülakat aşamalarında gerçekleşir. Bütün süreci başarıyla geçen kişilerin sağlık raporu ve güvenlik soruşturması sonuçlarının da olumlu neticelenmesi gerekir. Uzman erbaşlar göreve kabullerinden sonra sınıf eğitimlerine alınırlar. Sınıf eğitimlerini başarıyla tamamlayan kişiler uygun pozisyon ve yerlerde görevlendirilerek göreve başlatılırlar. Eğitim süreçleri de görevden sayılır ve diğer haklarıyla birlikte maaş almaya da devam ederler.

Uzman Erbaş İle Uzman Çavuş Maaş Farkları

TSK’nın personel alımlarında uzman erbaş ile uzman çavuş arasındaki fark nedir diye merak edenleri asıl öğrenmek istedikleri bu iki grubun çalışma şartları, maaş farkları, giriş koşulları, güvenceleri gibi detaylardır. Bu yüzden uzman erbaş statüsündeki bütün uzman onbaşıların ve uzman çavuşların astsubay gibi, subay gibi maaşlı personel olduğunu söyleyebiliriz. Sağlık güvenceleri vardır. Emeklilik hakları vardır. Sadece sözleşmeli personel gibi çalışırlar. 2 yıl ila 5 yıl arasında sürelerle sözleşme yenilerler ve 52 yaşını doldurarak emekli olabilirler. 7 yıl görev yaptıkları taktirde TSK dışındaki kurumlara memur olarak geçebilmeye de hak kazanırlar. Hayatını kaybeden uzman erbaşların mirasçıları diğer personeller gibi ölüm yardımı alabilir. Malulen emeklilik hakları olduğu gibi TSK’nın personellerine tanımış olduğu borç verme hizmetinden, konut edindirme hizmetinden de faydalanabilirler. Uzman erbaşların maaşları hizmet yıllarına, görev yaptıkları yere göre değişiklik gösterir. Görevlendirme ek ücreti de alırlar.

YAZILAR

Sözleşmeli Erlikte Firar Etmenin Cezası Nedir?

Sözleşmeli erlikte firar suçu askeriyeden firar suçu olarak değerlendirilir ve sırf askeri suçlar kategorisinde alır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir